Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство!

Orient Radio Bg Online / Canli

Ердоган определи Турция като „държава-жертва на тероризма”

Ердоган определи Турция като „държава-жертва на тероризма” Сн.: BG NewsRoom

Ню Йорк, Ройтерс/БТА Турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган отново е предупредил САЩ и Ирак, че трябва да предприемат конкретни действия за ликвидирането на базите на Кюрдската работническа партия (ПКК) в Северен Ирак, съобщи днес турският в.
"Тюркие".

Ердоган, който е в Ню Йорк за сесията на Общото събрание на ООН, определи Турция като "държава-жертва на тероризма".

"Никоя държава не може да си затваря очите пред терористична организация, която точно до границата действа срещу сигурността, стабилността и териториалната цялост", заяви вчера Ердоган.

Според него досега САЩ и Ирак не са предприели конкретни действия, за да противодействат на кюрдските сепаратисти, които се укриват в бази в Северен Ирак.

В Ню Йорк вчера турският премиер е допуснал също възможността да разреши на Вашингтон да използва територията на Турция, за да се изтеглят американските военни от Ирак, предаде Ройтерс.

novini>dir>bg/BGNewsroom,28.09.2007

Read more...

Турските генерали отново заплашиха премиера Ердоган

Армията в Турция за пореден път отправи предупреждение към премиера Реджеп Тайип Ердоган за неговата политика, която според генералите се опитва да смеси политиката с религията и по този начин застрашава светския характер на държавата. Използвайки отсъствието на Ердоган, който е на посещение в Ню Йорк за сесията на Общото събрание на ООН, командващият сухопътните сили ген. Илкер Башбуг нападна подготвяните промени в конституцията, предаде БТА. Основните пунктове в изказването му почти преповтарят публикуваното през април комюнике на армията, в което тя категорично се обяви срещу избирането на Абдуллах Гюл за президент и заплаши да се намеси, ако светският характер на държавата бъде застрашен.

След проведените през юли парламентарни избори и убедителната победа на Партията на справедливостта на Ердоган Гюл в крайна сметка беше избран за президент, а генералите предпочетоха да изчакат с отговора си. Сега Башбуг отново припомни, че армията е пазител на секуларизма в страната и се обяви категорично против връщането на мюсюлманската забрадка в университетите. Именно това предложение на Ердоган е залегнало в проекта за промяна на конституцията и се тълкува от анализатори като фитила, който за пореден път предизвика гнева на армията в Турция.

Dnevnik>bg,26.09.2007

Read more...

Анкара скочи срещу датска телевизия


Външният министър на Турция Али Бабаджан поиска Дания да закрие телевизия РОЖ ТВ, която според него излъчва неверни, уронващи престижа на Турция и застрашаващи сигурността на страната предавания. Според в. “Миллиет” Бабаджан отправил искането на среща с датския си колега Пер Стиг Мьолер в Ню Йорк, където е за сесията на Общото събрание на ООН.

Датският външен министър е посочил, че полицията в момента разследва случая. Бабаджан и Мьолер са обсъдили и проблемите в Ирак, както и казуса с Кипър. Датският министър е посочил, че кипърският проблем би могъл да намери разрешение не в рамките на Европейския съюз, а в ООН, посочва изданието.

в."Класа",25.09.2007

Read more...

За растящите пазари на недвижими имоти в България и Турция

Москва

Руските инвеститори, желаещи да запазят капиталите си, купуват недвижими имоти в стабилната Испания, докато онези, които са готови да рискуват, избират растящите пазари на България и Турция, пише руското сп. "Експерт".

Цените на недвижимите имоти в цяла Европа през последните няколко години се увеличават. В Испания ценовият растеж бе предизвикан от постоянно нарастващия туристически поток от чужбина, стабилния растеж на икономическото състояние на страната и сравнително ниската стойност на заемните средства, посочва директорът на отдела за развитие в компанията Бел фльор Кирил Долгинский. В момента обаче се наблюдава известна пазарна стагнация, която е обусловена от превеса на предлагането спрямо търсенето.

България, от друга страна, миналата година бе призната за шеста в света по инвестиционна привлекателност, посочва Харис Менелау, съдружник в компанията Бест ъв Бългерия. Предвид това обстоятелство специалистите прогнозират бърз растеж на пазара на местните недвижими имоти.

За последните три - три и половина години цените на българските недвижими имоти се увеличиха двойно. При това в най-търсените райони (Варна, Бургас) ценовият растеж бе още по-значителен. Като цяло в страната само за последните 12 месеца цените са скочили с 27 процента.

Най-търсени са комплексите на първа линия по крайбрежието и именно в тази категория повишаването на цените е най-забележимо - за миналата година растежът е бил 50 - 60 процента до 1200 - 1500 евро за квадратен метър.

Според Харис Менелау най-голям интерес за инвеститорите в момента представляват Варна, София, Черноморското крайбрежие и ски-курортите. Земята по крайбрежието се предлага на цена от 1-15 евро за квадратен метър за нерегулирана площ и 30-250 евро за квадратен метър след регулация.

В Турция цените на недвижимите имоти са сравнително ниски в сравнение с другите средиземноморски страни. Пазарът получи известен тласък след приемането на местния закон, който улеснява покупките на турски недвижими имоти от чужденци, а така също и придобиването на земя. Кирил Долгинский счита, че това е довело до повишаване на цените, като за миналата година растежът е бил 30-40 процента в зависимост от разположението на обекта.

"По цени Турция е като България, търсенето обаче е по-слабо, тай като определена роля играе политическата обстановка в страната и религията", казва Валентина Нагиева.

По данни на компанията Виварила апартамент в нов охраняем комплекси с басейни на първа и втора линия в Анталия и Алания струва около 1000 евро за квадратен метър. Апартаменти, разположени на достъпно пешеходно разстояние от морето, могат да бъдат купени за по 700-800 евро за квадратен метър.

Във всички посочени страни сделките за покупки на недвижими имоти от чужденци се сключват сравнително бързо, пише изданието.

Страните в ЕС или тези, които възнамеряват да влязат в блока, като правило, привеждат законодателството си в съответствие с общоевропейските норми, насочени към чужденците.

В същото време разходите по сделката не се регулират от европейското законодателство и затова във всяка страна те са различни. Например в Испания допълнителните разходи за данъци, такси за услуги и други възлизат на 9-10 процента от общата сума на сделката, в България тези разходи са 3-5 процента.

Покупката на недвижими имоти в страните от ЕС, като правило, дава право на купувача да получи шенгенска мулти-виза и да пребивава в съответната страна до 180 дни в годината.

BG News Room,25.09.2007/в.„Експерт”/БТА

Read more...

Турция влиза в сблъсък с ЕС заради реформите


Турските военни все още не са взели кабинета на Ердоган на прицел. Анализаторите обаче все по-често си задават въпроса докога те ще запазят спокойствие
[Reuters]

Кабинетът на Ердоган мотае ключови промени

Управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) получи сериозен импулс от голямата си победа на парламентарните избори и същевременно обеща да ускори реформите, за да се присъедини към Европейския съюз, предаде Ройтерс. Колебанието й да посегне към някои ключови промени обаче може да я вкара в пряка конфронтация с Брюксел, коментира агенцията. Според ЕС Турция трябва да промени изключително спорния член 301 от Наказателния кодекс, по силата на който е престъпление да бъдат обиждани турската национална идентичност и държавните институции. Този член дава възможност да бъдат преследвани писатели, учени и журналисти, позволили си волни изказвания. Миналата година се стигна дори до процес срещу Орхан Памук, който впоследствие спечели Нобеловата награда за литература, но писателят беше оправдан.

Правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган обаче засега е посочило като свой приоритет промяната в конституцията, изработена преди време под натиска на военните, дори и това да доведе до негативен доклад от страна на Европейската комисия за напредъка на Турция. "Ние не правим реформи, за да угодим на европейците. Ще продължим да действаме така, както е добре за Турция и за демокрацията, просперитета и жизнения стандарт в страната", заяви пред Ройтерс зам.-шефът на ПСР Егемен Багис. Друг високопоставен член на партията, пожелал анонимност, беше дори още по-откровен. "Член 301 засега няма да бъде променян. Приоритетът ни е изработването и прокарването на нова конституция. Едва след това ще се обърнем към членовете на НК, които не са в духа на новия основен закон."

Този едностранен подход обаче тревожи Брюксел и турските проевропейски анализатори и защитници на човешките права. Според тях той само ще засили позициите на противниците на турското членство като френския президент Никола Саркози и ще отслаби тези на приятелите на Анкара. Жан-Кристоф Филори, отговарящ за Турция в Еврокомисията, твърди, че конституционната реформа, макар и приветствана, забавя прогреса в други сфери, където промяната е наложителна. "Една конституция отнема доста време. Днес трябва да се обърне внимание на НК и закона за религиозните фондации. Конституционният процес не може да се превръща в рецепта за всички необходими реформи", заяви той миналата седмица пред Европарламента.

Брюксел освен това иска Турция да отвори пристанищата си за трафик от Кипър, една държава, която Анкара не признава, да отвори границата си с Армения и да възобнови семинарията край Истанбул, жизнено необходима за оцеляването на православната общност в страната. Според анализатори засега по нито един от тези въпроси не се очаква раздвижване. "Намеренията са добри, но не виждаме действия", казва Ченгиз Актар, експерт по ЕС в университета "Бахчешехир" в Истанбул. "Една група в кабинета е щастлива от самия факт, че преговорите с ЕС започнаха, но те смятат, че е достатъчно процесът просто да се поддържа, за да текат капитали към страната. Това е чиста проба изнудване". Икономиката на Турция процъфтява, но е под натиска на огромен дълг. Страната обаче ще загуби отчасти привлекателността си, ако инвеститорите разберат, че процесът за присъединяване към ЕС е под въпрос.

В самата Турция се чуват много гласове, че има твърде много време за покриване на европейските стандарти, тъй като перспективата за влизане в ЕС далеч не е близка. Според Орхан Кемал Ченгиз, председател на Асоциацията по човешки права, правителствените планове за промяна в конституцията, макар и важни, ще отнемат от енергията, необходима за справяне със сериозните нарушения на човешките права, като например мъченията за затворите. Конституционният дебат освен това вече предизвика напрежение между проислямистката ПСР и светския елит в страната с идеята за отмяна на забраната за носене на забрадки в университетите. Секуларистите твърдят, че с подобни мерки правителството се опитва да размиея границата между държава и религия. По думите на Ченгиз изборът на Гюл за президент след конфликт със светския елит е бил грешка, тъй като сега на ПСР ще са наложи да посвети много време и енергия за битка със светската държавна бюрокрация.

evropa>dnevnik>bg,23 септември 2007

Read more...

Бабакан заяви, че ПКК и твърденията за арменски геноцид са главните пречки пред отношенията между САЩ и Турция

ЧИКАГО, Съединени щати -- Турският външен министър Али Бабакан заяви, че главните проблеми, които спъват стратегическите отношения между Турция и САЩ, са терористите от Кюрдистанската работническа партия (ПКК) в Ирак и резолюцията, която се очаква да бъде приета в американския Конгрес във връзка с твърденията за арменски геноцид. В изявление пред Съвета за глобални проблеми в Чикаго в четвъртък (20 септември) по време на официално посещение в САЩ Бабакан каза, че турските власти не могат да обяснят на обществеността защо бойците на ПКК все още осъществяват нападения срещу страната от бази в Северен Ирак. Съобщения в турските медии в събота цитираха изявлението му, че Турция очаква както САЩ, така и Ирак да вземат съответните мерки. Колкото до арменските твърдения за генноцид от страна на отоманските турци в началото на 20 век, които администрацията на САЩ е призована да признае в две резолюции, Бабакан каза, че трета страна не трябва да действа като арбитър в подобен диспут.

Други новини - Турските сили за сигурност заловиха в петък ръководен член на военното крило на Хизбула в Турция, който е издирван от 13 години. Мехмет Акай, 36-годишен, се смята, че е бил замесен в серии от терористични нападения, най-вече в югоизточната провинция Мардин между 1993 и 1995 г.

Междувременно в събота девет кюрдски бунтовници бяха убити в серии от сблъсъци с армията в Югоизточна Турция. Единият е бил в провинция Хакари; другите - в граничната провинция Сирнак. (Сабах, Заман, Агенция Анадолу, Tъркиш Уийкли, AФП - 22/09/07; НТВ, ДПА, Агенция Анадолу - 21/09/07)

setimes>com,23/09/2007

Read more...

Призивът на турския премиер за премахване на забраната за носене на забрадки разпали спорове


Премиерът на Турция иска да вдигне забраната за носене на забрадки в университетите. [Гети Имиджис]

Ахмет Гьормез

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган предизвика полемика по-рано тази седмица с призивите си за премахване на забраната за носене на забрадки в университетите. Призивът бе отправен в рамките на опитите на премиера да промени конституцията на страната, влязла в сила след военния преврат през 80-те години.

Съгласно настоящата конституция е незаконно жените да носят забрадки в държавни институции, като болници и университети. Правилото първоначално целеше да попречи на ислямистките активисти "да пуснат корени" сред младежта, но бе широко критикувано като твърде крайно.

Ердоган, който даде пресконференция в Анкара в сряда (19 септември) в защита на своята проектоконституция, заяви, че усилията са насочени към изговяне на нови закони за Турция, а не за неговата управляваща партия ПСР. "Тръгнали сме по този път, за да изготвим конституция на Република Турция," каза той. "Смятаме да внесем проектоконституцията в парламента, след като тя бъде широко обсъдена."

Премиерът, чиято съпруга и дъщеря носят ислямски забрадки, твърди, че забрадката не е политически символ. "Тук става дума за свободи", каза Ердоган, добавяйки, че "забрадката не е символ на политическа партия." Той настоява, че настоящият закон е пречка за много момичета и жени да получат добро образование. Членове на опозицията обаче обвиниха правителството, че се опитва да постави ислямски печат върху конституцията и да подкопае светските традиции.

За някои въпросът е не в това как студентките ще носят косите си, а как живеещите съгласно светските традиции жени могат да процъфтяват в мюсюлманско общество. "Аз съм убеден на 100 %, че забраната за носенето на забрадки е антидемократична практика," каза Шериф Мардин, изтъкнат либерален социолог, пред турския всекидневник "Хюриет". "Но също така вярвам, че турските жени имат основания да се опасяват за своя статут."

След призива на премиера от вторник ректорите на университети -- едни от най-силните крепости на светската система в Турция -- призоваха за "неотложна" среща с председателя на турския Съвет за висше образование, професор Ердоган Тезич.

"Единствено членове [на конституцията], които не засягат основите на държавата, могат да бъдат изменяни," каза Тезич след срещата. "Изискването за кворум за промени в конституцията в етапа на предложенията или дискусиите, за разлика от обикновените закони, е свидетелство за необходимостта от приемане на измененията с консенсус между политическите партии."

"Всеки трябва да си знае мястото," каза Ердоган в отговор на изказването на ректора. "Отговорност на парламента, а не на ректорите, е да приема закони."

Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е критикувана от някои секуларисти в Турция, че има "тайна ислямистка програма". Тези критики достигнаха своя връх, когато Ердоган обяви тогавашния министър на външните работи Абдула Гюл за избраник на партията за президент. След протести и два провалени тура на изборите Гюл оттегли кандидатурата си и в страната се проведоха предсрочни избори, които се увенчаха с победа на партията на Ердоган ПСР и избирането на Гюл за президент.

"Винаги сме знаели, че ПСР иска да премахне забраната за носене на забрадки, но демокрацията се проявява в една и съща степен в стила на обличане и в институциите. Би било по-добре, ако [Ердоган] не се отнасяше с такова пренебрежение към тревогите на светски настроените хора в страната", каза Хакан Алтънай, ръководител на Институт "Отворено общество", продемократична организация в Истанбул.

Това съдържание е изготвено специално за SETimes>com,21/09/07

Read more...

Напрежение в Турция заради новата конституция



Проектът за нова конституция на Турция предизвиква напрежение в югоизточната ни съседка, сочат последните новини от Анкара. То е предизвикано от символното искане на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган да падне забраната в турските университети и на обществени места да се носи ислямска забрадка.
"Правото на висше образование не може да бъде ограничавано заради облеклото на една млада жена. Такъв проблем не съществува в западните общества, докато в Турция го има. Затова според мен първо задължение на политиците е да го разрешат", отбелязва Ердоган в интервю, публикувано във в. "Файненшъл таймс". Интересен факт е, че по време на предизборната надпревара в Турция (парламентарните избори се проведоха на 22 юли) Ердоган старателно избягваше да отговаря на въпроси по темата, както и да обявява намеренията си в тази посока. Привърженик на идеята е и новоизбраният президент Абдуллах Гюл, чиято съпруга е известна с това, че носи ислямска забрадка.

Въпреки твърденията на премиера, че новата конституция ще запази основните ценности на републиката, реакцията срещу предложението не закъсня. Вчера Съветът за висше образование и Съветът на ректорите обявиха, че подготвеният проект ще отвори път за напрежение и липса на сигурност в обществото. Шефът на Съвета Ердоган Тезич и ректорите на университетите защитават идеята за забрана на забрадките в университетите. Според тях законът за тази забрана е установено юридическо положение и съответства на принципите на Ататюрк и в същото време не противоречи на нормите на Европейската харта за правата на човека.

Срещу отпадането на забраната за носене на мюсюлмански забрадки на обществени места се обяви и председателят на Върховната касационна прокуратура Абдуррахман Ялчънкая. Според него това ще създаде впечатление за опити за налагане на олигархично управление, тъй като със съдебни решения вече са налагани забрани за носенето на мюсюлмански забрадки на обществени места, а сега се предлага носенето им да се узакони в конституцията на страната.

Негативни сигнали дойдоха и от страна на генералитета. Висш турски генерал протестира остро срещу носенето на мюсюлманска забрадка от съпругата на президента Абдуллах Гюл. Това стана вчера при посрещането на президента Абдуллах Гюл на аерогара "Есенбоа" в Анкара след неговата визита в Северен Кипър. Началникът на Анкарския гарнизон и командир на 4-ти армейски корпус корпусен генерал Аслан Гюнер демонстративно напусна протоколния кортеж в знак на протест срещу преминаването на г-жа Хайрюниса Гюл, която носи религиозна мюсюлманска забрадка.

По повод националния празник Деня на героите началникът на Генералния щаб на Турция армейски генерал Яшар Бююканът заяви вчера, че "турските въоръжени сили, които имат обичта и доверието на турския народ, ще съхраняват най-самоотвержено ролята на принципите на Ататюрк като пътеводител в живота на Турция." Валията на Анкара Кемал Йонал и висши военни, сред които началникът на гарнизона в Анкара корпусен генерал Аслан Гюнер, посетиха вчера Гробището на паметта и мавзолея на Ататюрк във връзка с празника.

(По агенция Фокус и Нетинфо>бг)
express>bg,20.09.2007

Read more...

Турският премиер връща забрадките в университетите

Ректорите и опозицията готвят протести

Турският премиер Реджеп Таийп Ердоган обяви във вторник вечерта, че е взел решение да отмени текста за забрана на забрадките в университетите от новата конституция на страната. Той говори пред собствената си Партия на справедливостта и развитието (ПСР), а по-късно съобщи решението си и пред журналисти. Веднага след това ректорите на основните университети в страната и представители на опозицията изразиха негодувание и заплашиха с протести.

Комисията, изготвяща текста на новата конституция на страната, не можа да стигне до компромис по този спорен въпрос, затова остави последната дума на премиера. "Правото на висше образование не може да бъде ограничено от това какво носи едно момиче. Такъв проблем не съществува в западните общества, но в Турция има проблем и аз вярвам, че първо задължение на хората в политиката е да решат проблема", аргументира се Ердоган в интервю пред в. "Файненшъл таймс". Забраната за покриване на главите на студентките беше въведена след военния преврат през 1982 г. В последната една година въпросът за забрадките в Турция е станал основна медийна тема, както и обект на политически борби между светския елит и имащата ислямистки корени ПСР.

Въпросът е станал дотолкова важен, особено за военните, че във вторник забрадката на съпругата на новия президент на страната Абдулах Гюл - Хайруниса, стана причина за спешни протоколни промени в първата чуждестранна визита на Гюл в Северен Кипър. На летището Гюл не беше посрещнат с полагащите му се топовни гърмежи. Церемонията беше изпълнена едва вечерта на приема в президентството, където съпругата му не присъстваше, за да избегне среща в военните началници. Този прецедент беше широко отразен от турската преса вчера.
-----------------

Турски съд наложи на най-големия телекомуникационен доставчик "Тюрк телеком" да блокира достъпа до популярния сайт за гледане и качване на видеоклипове YouTube след оплаквания, че в него има клипове, обиждащи бащата на нацията Мустафа Кемал Ататюрк. Според турските закони обидата срещу Ататюрк или турската идентичност е криминално престъпление. Достъпът до YouTube беше вече веднъж забранен през март по същите причини, като сайтът тогава се съгласи да свали клипа.

Dnevnik>bg,19.09.2007

Read more...

Турският премиер ще подкрепи отмяната на забраната за носене на забрадки

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е заявил пред в. "Файненшъл таймс" днес, че иска да премахне забраната за носене на ислямски забрадки в университетите, като част от планираните промени в конституцията, съобщи Ройтерс.

Изявленията на Ердоган, чиято Партия на справедливостта и развитието спечели нов петгодишен мандат в изборите през юли, може да възпламени отново напрежението с влиятелния светски елит, включително с армията, която го подозира в желание да увеличи ролята на религията в турското общество, отбелязва агенцията.

"Правото на висше образование не може да бъде ограничено от това какво носи едно момиче. Такъв проблем не съществува в западните общества, но в Турция има проблем и аз вярвам, че първо задължение на хората в политиката е да решат проблема", заяви Ердоган в интервю за в. "Файненшъл таймс" в Анкара.

Според Партията на справедливостта и развитието това е въпрос на свобода на изразяване. От партията напомнят, че забрадките са били забранени в университетските общежития през 1982 г. след военния преврат.

Правителството на Ердоган обеща да смени турската конституция, която е изготвена по време на управлението на военните, с нов основен закон, който ще постави акцент върху индивидуалните права и свободи и ще отговаря в по-пълна степен на изискванията на ЕС, към който Турция иска да се присъедини.

"Искаме конституция, която ще осигури и ще защитава държава, която е демократична, светска, социална правова държава", заяви Ердоган пред "Файненшъл таймс".

"Тази конституция ще насочи Турция в определена насока и наш дълг е да я обсъдим и да се консултираме с народа в най-широкия възможен смисъл", каза турският премиер.

Партията на справедливостта и развитието в момента обсъжда проекта за конституция, изготвен от екип юристи, но турските медии отбелязват, че все още няма едонидушие по въпроса за забрадките.

Турската армия, която смята себе си за гарант на светската система на управление, следи внимателно дебатите. Същото правят и финансовите пазари. Преди десет години армията, ползвайки се с широка обществена подкрепа, свали от власт правителство, което бе преценено като твърде ислямистко, припомня Ройтерс.

Dnevnik>bg,19.09.2007

Read more...

Турски клип слави убийство на журналист

Песен и видеозапис възхваляват убийството през януари на турския журналист от арменски произход Хрант Динк, съобщи англоезичният вестник "Тудейс Заман", цитиран от ДПА. Видеото било излъчено по сайта „Ютюб“.

Турските прокурори вече проверяват дали фолкпевецът Исмаил Тюрют, авторът на текста на песента Озан Ариф и неизвестното лице, създало видеоклипа, могат да бъдат обвинени в подстрекателство към омраза.

Материалът представлява монтаж от кадри, които "Тудейс Заман" определя като "крайно-националистически, религиозни, антиамерикански и антиизраелски". Песента към видеото се казва "Не прави никакви планове". Тя акцентира върху заканата, че ако човек измени на страната си, с него е свършено. Показано е и тялото на Динк, след като той бе застрелян пред редакцията на вестника му в Истанбул.

От кадрите с участието на премиера Реджеп Тайип Ердоган, лауреата на Нобелова награда за литература Орхан Памук и излежаващия доживотна присъда лидер на ПКК Абдуллах Йоджалан става ясно, че и те са заклеймени като изменници на Турция.

Дружеството за правата на човека обяви, че ще заведе дела срещу Тюрют и Ариф.

в."Класа",18.09.2007

Read more...

Ханибал Лектър вилнее в Анкара

Озгюр Денгиз започнал да убива на 17, обичал вкуса на човешко месо и кръв

Легендарният герой Ханибал Лектър от филма "Мълчанието на агнетата" оживя в Анкара. 27-годишният турчин Озгюр Денгиз си доставял любимото ядене - човешко месо, с доста усилия. Обикновено дебнел самотни хора, за да може да вкуси от предпочитаното ястие.
"Обичам вкуса на кръв и човешко месо", призна си чистосърдечно Денгиз при залавянето му преди няколко дни. Той потвърди, че е убил 55-годишния боклукчия Сафер Ер само за да си устрои след това кулинарен пир. "Говорихме си малко с Ер. След това пийнахме алкохол във фургона на бунището Мамак, после извадих пистолета, стрелях два пъти в главата и нарязах тялото му на парчета", разказва без разкаяние канибалът. Вкусил месото на жертвата, което доста му харесало, затова си занесъл и вкъщи, където го пъхнал във фризера, за да има и за по-черни дни. Полицията намери торбата с останките на жертвата.
Без притеснения Денгиз разказа при разпита, че се е опитвал многократно да убива хора заради месото им. Ако не бил заловен, щял да продължи с това занимание. Още на 17 години убива един от своите приятели. Получава присъда, но заради амнистия е освободен едва след 4 години.
Да яде човешко месо е фикс идея за Денгиз, която го тласка към престъпления. На 5 юни тази година убива Седат Ерзурум, но не успява да опита месото му, защото за нещастие отнякъде се появяват хора. След това среща на 9 август Абас Инан на бунището Мамак. Мъжът бил сам и канибалът стреля по него осем пъти в главата и стомаха. Мъжът обаче очевидно е имал силна воля за оцеляване и успява да избяга. През септември среща Ер, който обаче не успява да избяга и става и вкусно блюдо за Денгиз.
Канибализъм в модерните общества е стриктно табу, но все повече разтърсващи случаи се появяват в пресата. Психиатрията причислява това отклонение към парафилията или фетишизма. Парафилите са хора, които насочват сексуалните си щения към обекти, които мразят.
Малко преди да заловят турския канибал, в аристократична Виена хванаха 19-годишен германец, похапващ от безработен австриец. Полицията го завари да закусва с мозъка и езика, които прилежно беше сложил в чиния. Има подозрения, че случаят е свързан със секусалната доминация. "Този, който изяжда телесни части от другия, се изживява като господар. Такива хора изпитват абсолютна власт над хората в такива моменти", обяснява съдебният психиатър Сигрун Розманит.

в."Стандарт нюз",19.09.2007

Read more...

Германска евродепутатка определи картината в Турция като политически ислям

Ренате Зомер е обърнала внимание на желанието на общините, управлявани от ПСР, да въведат забрана за консумация на алкохол

В изказване на заседание на Европейския парламент на тема "Шериат в Европа" германската евродепутатка от групата на Християндемократите Ренате Зомер е посочила, че следи с безпокойство развитията в Турция, съобщават в."Миллиет" и турският телевизионен канал НТВ, цитирани от БТА. Зомер е определила картината в Турция като политически ислям и е отбелязала, че забрадката е политически символ.

Германската евродепутатка е заявила, че следи със загриженост повторното идване на власт на Партията на справедливостта и развитието и избирането на Абдуллах Гюл за президент. Според нея някои политически стъпки на премиера Реджеп Тайип Ердоган будят подозрения.

Според Зомер свободите в Турция се орязват бавно, стъпка по стъпка. Тя е обърнала внимание на желанието на общините, управлявани от ПСР, да въведат забрана за консумация на алкохол.

Германската евродепутатка се е спряла и на дискусиите по проекта за нова конституция и е изразила опасение, че ако с положение в новата конституция се разреши на младите момичета да влизат в университетите със забрадки, то тогава тези момичета, които не носят забрадки, може да бъдат подложени на социален натиск.

Зомер, която е съпредседател на смесената парламентарна комисия ЕС-Турция, е заявила, че ще продължава да следи процесите в Турция, за да не се стигне до превръщане на религиозните убеждения в инструмент за натиск в обществената сфера.

evropa>dnevnik>bg,18.09.2007

Read more...

Газово трасе ще свърже Атина и Анкара

Газопроводът между Гърция и Турция ще бъде готов за пускане в експлоатация до края на септември, обяви гръцкият министър на развитието Димитрис Сюфас.

Трасето ще свързва двете държави от турския град Караджабей до гръцкия Комотини. По него ще се пренася природен газ от голямото находище Шах Дениз в Азербайджан, а вероятно и от други доставчици.

Димитрис Сюфас поясни, че са приключили работите по свързването на националните газопреносни системи на двете страни и че горивото ще потече към Гърция след 15 дни.

Пускането на гръцко-турския газопровод се оценява като първа стъпка от строежа на южния европейски газопровод между Турция, Гърция и Италия. В края на юли трите страни подписаха договор за неговото изграждане.

Гръцко-турският газопровод е с дължина 300 км., от които 86,6 км. се намират на гръцка територия. Капацитетът на тръбата е 11,6 млрд. куб. м. газ годишно. Обектът е на стойност 250 милиона евро.
Според предварителните разчети строежът на отсечката от газопровода между Гърция и Италия трябва да започне през юни 2008 г. и да завърши през 2011 г., Тя ще представлява продължение на турско-гръцкия газопровод и ще има за цел преноса на каспийски природен газ към страните от Западна Европа.

news>bg,13.09.2007

Read more...

Три часа сапьори се борят с адската машина


Полицейски камион откарва от паркинга в Анкара микробуса с експлозивите, след като сапьори ги обезвредиха
ФОТО АП

Анкара на косъм от кървава баня
300 кила бомба заложена на многоетажен паркинг срещу пазар

Анкара. Кървав 11 септември бе предотвратен в Анкара. В деня на шестата годишнина от атентатите в САЩ турската полиция осуети мащабен терористичен атентат. В центъра на Анкара беше открита 300-килограмова бомба. Според властите атентатът е трябвало да отбележи годишнината от трагедията в САЩ, съобщи АП.
Бомбата е открита от служители на реда, които патрулирали по улиците на турската столица. Полицейски кучета открили микробус, натъпкан с експлозиви, в многоетажен паркинг в центъра. Впоследствие се оказало, че возилото е с фалшиви регистрационни номера. Те съвпадали с номерата на открадната наскоро кола.
На метри от паркинга има голям открит пазар, къщи и хотел. Микробусът е бил
натъпкан с торби експлозиви
Вероятно в тях е имало амониев нитрат или някакъв вид изкуствен тор, който се възпламенява.
Обезвреждането на експлозивите отне на сапьорите три часа, съобщи шефът на анкарската полиция Еркюмент Йълмаз.
Предотвратено бе голямо кръвопролитие, коментира валията на Анкара Кемал Юнал.
Не бих искал дори да си помисля какво би станало, ако атентатът не беше осуетен, каза той. Паркингът, където бе открита колата, е на няколко нива. Той се намира в квартал Куртулуш, в гъстонаселената централна част на турската столица.
АП напомня, че Турция е един от съюзниците на САЩ в борбата срещу глобалния тероризъм.
Агенцията посочва, че Турция, която е светска държава с преобладаващо мюсюлманско население, е и ключов съюзник на САЩ в НАТО. Турция заедно с другите страни от НАТО осигурява подкрепа на операциите в Афганистан и Ирак. Именно поради това турската полиция засилила мерките за сигурност около шестата годишнина на атентатите в Ню Йорк и Вашингтон.
Валията и други официални представители в Турция вчера се въздържаха да изкажат предположения кой би могъл да стои зад планираното кръвопролитие.
Сапьори работят на мястото, районът е отцепен
движението по съседните улици спряно, а жителите на близките къщи и един хотел в околността са евакуирани като предпазна мярка. Линейки и пожарни коли пристигнаха в района, където има жилища на военни и една болница.
През последните години в Турция станаха няколко смъртоносни атентата. Най-големите кръвопролития бяха през 2003 г. Тогава на 15 ноември заредени с експлозиви автомобили, шофирани от ислямисти, се взривиха в две синагоги в Истанбул. Пет дни по-късно експлозия вдигна във въздуха офиса на британска банка и генералното консулство на Великобритания в Истанбул. От двата атентата загинаха 63 души и 600 бяха ранени
Отговорността за нападенията бе поета от терористичната мрежа "Ал Кайда".
Сепаратистката Кюрдска работническа партия (ПКК) и крайнолеви организации обикновено са обвинявани от властите за честите атентати в големите градове и курортите на Турция.

"Стандарт нюз",12.09.2007

Read more...

Турци искат права в Гърция

Представител на мюсюлманите от Северна Гърция, който е кандидат-депутат от управляващата дясна партия Нова демокрация, заяви, че ще се бори ислямската общност да бъде призната за турско малцинство.

Орхан Хаджи Ибрам изтъква, че самият той се чувства турчин, а етническото самоопределение е право на всеки човек. Премиерът Костас Караманлис отказа да коментира изявлението на своя съпартиец от Ксанти. Той е подчертал, че мюсюлманите в Тракия са гръцки граждани с мюсюлманско вероизповедение. Досега десницата категорично оспорва правата на турското малцинство в страната.

Лидерът на социалистическата опозиция Георгиос Папандреу заяви, че от години говори за правото на лично самоопределение на гръцките граждани и че това е европейски принцип, валиден за всяка страна в ЕС. Атина постоянно е критикувана от Брюксел и Вашингтон, че нарушава правата на турското и славянското малцинство.

Експертите припомнят, че повечето турчеещи се мюсюлмани от Родопите са помаци и говорят български диалект. След етническото прочистване от 1922 г. в Гърция е забранено да се говори за турско малцинство.

class>bg,2007-09-10

Read more...

Външният министър на Турция Бабаджан обещава реформи


Турският външен министър Али Бабаджан се срещна с еврокомисаря по разширяването Оли Рен през уикенда. [Гети Имиджис]

Няколко дни след като бе одобрено, новото правителство на Турция даде знак, че има намерение да продължи с демократичните реформи, изисквани от ЕС.

"Ние имаме много ясно намерение да променим нещата в Турция - да направим първокласна демокрация от Турция, да превърнем Турция в истински демократична страна, където действа върховенството на закона, където хората упражняват своите свободи и където се уважават фундаменталните права", заяви турският външен министър Али Бабаджан на неформална среща на върху на ЕС в Португалия в събота (8 септември).

Бабаджан се срещна лично и с еврокомисаря по разширяването Оли Рен, който призова Турция да продължи да осъществява реформите.

"Не само се надявам, но и очаквам правителството незабавно да започне отново да осъществява реформите, особено свързаните със свободата на изразяване и религиозните свободи, така че да могат да докажат, че наистина постигат съществен напредък", заяви пред репортери Рен.

Той похвали Турция за това, че е успяла да преодолее политическа криза, която противопостави управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чиито корени са в политическия ислям, срещу светския елит на страната и военните.

Военните и светската опозиция на кандидатурата на ПСР за президент предизвикаха провеждането на предсрочни избори на 22 юли, които управляващата партия спечели с 47 %. Със силен нов мандат партията отново номинира Абдула Гюл за президент, който бе външен министър по това време.

Освен това той одобри новия кабинет на премиера Реджеп Тайип Ердоган, който спечели вота на доверие в 550-местния законодателен орган на 5 септември.

Бабаджан, който запълни овакантеното от Гюл място, стана външен министър само седмици, преди Европейската комисия (ЕК) да публикува годишния си доклад за напредъка на Турция в процеса на присъединяване през ноември.

В доклада си миналата година, ЕК изрази загриженост по отношение на слабостите в някои области, включително свободата на изразяване. Турция многократно е призовавана да промени или премахне прословутия Член 301 от своя наказателен кодекс, според който десетки интелектуалци са били преследвани за "обида на турската идентичност".

Мнозина очакват докладът да бъде критичен поради забавянето на реформите тази година.

"Не искам да говоря за някакъв специфичен член или специфичен закон точно сега, но ние работим по нова конституционна рамка, която ще отговаря на критериите от Копенхаген", заяви Бабаджан, имайки предвид политическите критерии, които кандидатите за членство в ЕС трябва да изпълнят, за да се присъединят към блока.

Според него целта на реформите е по-скоро да осигурят по-добра среда за народа на Турция, отколкото "отличен" доклад на ЕК.

Това съдържание е изготвено специално за SETimes>com,10/09/2007

(Ню Анатолиън - 10/09/07; AФП - 09/09/07; Ройтерс - 08/09/07)

Read more...

Турският главнокомандващ Ясар Буюканит направи визита на президента Абдулах Гюл


Главнокомандващият на турските въоръжени сили Ясар Буюканит направи визита на президента Абдулах Гюл след като беше обвинен, че се отнася пренебрежително към новия държавен глава заради миналото му на ислямист.

Буюканит направи посещение в президентския дворец, за да поздрави Гюл. Това е първата лична среща между двамата от 28 август насам. Генералите от турската армия не присъстваха на церемонията по полагане на клетва от Гюл, нито на първия му прием като президент миналата седмица. Военните в страната са критични към Гюл, защото се смятат за пазители на светските принципи.

dnesplus>bg/,10.09.2007/Ройтерс/БГНЕС

Read more...

Работи се по нова турска конституция


Според Член 301 турските журналисти могат да бъдат обвинени в "обида към турската идентичност". [Гети Имиджис]

До края на тази година управляващата Партия на справедливостта и развитието в Турция (ПСР) ще бъде готова да представи нова "гражданска конституция", която ще замени приетата две години след военния преврат през 1980 г..

По-проста и кратка от съществуващата, новата конституция ще разшири личните свободи, като същевременно ще намали правомощията на президента и на армията и ще помогне за отстраняване на пречките пo пътя на страната към членство в ЕС, съобщава турският всекидневник "Заман" в сряда (5 септември).

Подчертавайки значението на свободата на изразяване, Брюксел неколкократно призова Турция да промени или отмени противоречивия Член 301 в наказателния си кодекс, който доведе до многобройни съдебни процеси срещу известни интелектуалци, обвинени в "обида срещу турската идентичност". Сред преследваните е Орхан Памук, носител на Нобелова награда за литература за 2006 г. и Хрант Динк, известен турски журналист от арменски произход, който бе убит по-рано тази година.

Според "Заман" конституцията, която ПСР смята да предложи, ще гарантира превеса на подписаните от Турция международни договори и конвенции пред националното законодателство. Това ще позволи на местните съдилища да поискат от Конституционни съд да анулира закони, противоречащи на международни споразумения, съобщава всекидневникът.

Проектът също предвижда промени, които ще засегнат самия Конституционен съд. Броят на членовете му ще нарасне от 11 на 17, от които девет ще бъдат назначени от парламента, а осем от президента, който сега назначава всички съдии в съда.

Проектът за конституция също ще осигури имунитет на президента, но ще му отнеме "ръководната роля в Националния съвет за сигурност", посочва официален представител на ПСР.

В същото време ще бъде ограничен и парламентарния имунитет, който сега имат турските депутати.

Някои от правомощията на армията също вероятно ще бъдат ограничени в съответствие със стандартите на ЕС. Според Ройтерс командващият въоръжените сили няма вече да докладва пряко на премиера, а на министъра на отбраната.

Обявявайки приключването на работата по първия проект, заместник-лидерът на ПСР Денгир Мир Мехмет Фират заяви пред репортери в понеделник, че разговорите по документа вътре в партията ще "приключат следващата седмица".

"След втория кръг, проектът ще бъде готов да бъде представен на нашия народ, на университетите, политическите партии, медиите и неправителствените организации за по-нататъшни дискусии и поправки", заяви той. "В специален уебсайт ще се водят взаимнообогатяващи дискусии по новата конституция."

Той очаква публичният дебат по новата конституция да продължи повече от три месеца, след което всички мнения и предложения ще бъдат обмислени, преди да бъде изготвен окончателния вариант.

Други партии могат да внесат свои собствени предложения за нова конституция, заяви Фират.

"Но който и проект да бъде одобрен от парламента, ние ще настояваме да се проведе референдум, на който народът да го одобри", заяви той и отхвърли съобщенията, че ПСР планира да включи клаузи в конституцията за вдигане на забраната за носене на мюсюлмански забрадки в университетите.

Това съдържание е изготвено специално за SETimes>com,05.09.2007
(Заман - 05/09/07; Ройтерс, Заман, Търкиш Дейли Нюз - 04/09/07; AP - 03/09/07; Ню Йорк Таймс - 02/09/07; Заман - 30/08/07)

Read more...

Генералите бойкотират прием на Гюл


Снимка:АФП

Генералите от турската армия и основната опозиционна партия бойкотираха първия официален прием на новия турски президент Абдуллах Гюл.

Висшите военни не отидоха в резиденция Чанкая, след като началникът на Генералния щаб ген. Яшар Бююканът заяви, че те имат по-важен ангажимент да инспектират казармите.

Опозиционната Народнорепубликанска партия също нямаше представители на официалния президентски прием. Партията, основана от Кемал Ататюрк, се смята за тясно обвързана с армията и напълно подкрепя политиката на висшите военни.

По новоприетата в републиката неомюсюлманска традиция дипломатите и политиците пристигнаха в Чанкая без съпругите си.

в."Класа",2007-09-05

Read more...

Турското правителство получи вот на доверие

Турското правителство получи днес в парламента вот на доверие, съобщи турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк, цитирана от БТА.

Кабинетът, шестдесети по ред в историята на турската република, получи вот на доверие чрез открито гласуване в парламента, в което участваха 535 депутати.

Заседанието се състоя под ръководството на председателя на меджлиса Кьоксал Топтан. 337 от народните представители гласуваха "за", 197 - "против", а един се въздържа.

"Ще продължим напред оттам, докъдето бяхме стигнали", ангажира се премиерът Реджеп Тайип Ердоган в благодарствената си реч след вота. Министър-председателят посочи, че отличителна черта на правителството ще бъдат безпристрастността, непроявата на дискриминация и осигуряването на правосъдие навсякъде.

След днешния вот парламентът се оттегли във ваканция до 1 октомври.

Новият кабинет, одобрен миналата седмица от новия държавен глава Абдуллах Гюл, има 25 членове. Външен министър е Али Бабаджан, който в предишното правителство бе министър на икономиката и главен преговарящ с ЕС. Бабаджан запазва поста си на главен преговарящ и в този кабинет.

Партията на справедливостта и развитието, с ислямисткии корени, която е на власт от 2002 година, удържа на 22 юли голяма победа на парламентарните избори, свикани предсрочно, за да се излезе от институционалната криза, възникнала между правителствто и просветския лагер, в който е и армията, предизвикана от кандидатурата на Гюл за президент.

Новото правителство, чиято програма бе представена от премиера Реджеп Тайип Ердоган на парламента в петък и обсъдена в понеделник, включва и личности без връзки с политическия ислям, които се присъединиха към Партията на справедливостта и развитието преди изборите през юли в рамките на стратегията за отваряне на партията, целяща да докаже, че тя е скъсала всички връзки с ислямистите и се ситуира като ясноцентристка, отбелязва АФП.

Dnevnik>bg,05.09.2007

Read more...

Новото турско правителство обеща да ускори реформите, изисквани от ЕС


"Нашето правителство смята процеса на присъединяване на Турция към ЕС не само като интеграция в Европа, но също и като процес на трансформация, който ще развие още повече нашите политически, икономически, социални и юридически стандарти", заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган. [Гети Имиджис]

Айхан Шимшек

Новоизбраната Партия на справедливостта и развитието (ПСР) обеща да продължи да осъществява политически и икономически реформи, целящи да ускорят присъединяването на Турция към ЕС.

"Нашето правителство смята, че процеса на присъединяване на Турция към ЕС не е само интеграция в Европа, но също е и процес на трансформация, който ще развие още повече нашите политически, икономически, социални и юридически стандарти", заяви премиерът Реджеп Тайип Ердоган в петък (31 август) в реч пред парламента, излагайки петгодишната програма на своето правителство.

Отношенията на Турция със Съединените щати, членството й в НАТО и евентуалното присъединяване към ЕС бяха всички допълнителни елементи от една и съща обща цел, заяви премиерът. Той също обсъди позицията на своето правителство към установяване на по-близки отношения с Русия и други ключови държави. "Развитието на отношения с важни играчи от Евразия като Русия, Китай, Индия и Япония, не е алтернатива на вече установените взаимоотношения, които Турция поддържа със Съединените щати и ЕС", каза той.

Ердоган направи това изявление след четири месеца на политическо напрежение между правителство, ръководено от ПСР и военните по въпроса за избора на следващия президент на Турция. Близък съратник на Ердоган, бившият външен министър Абдула Гюл, пое поста миналата седмица. Най-голямата секуларистка опозиционна партия бойкотира парламентарния вот за кандидатурата на Гюл, а военните потвърдиха неохотата си, макар че дадоха да се разбере, че ще уважат изхода от вота.

ПСР се корени в политическия ислям, като в нейните редици има ключови членове на сега забранени ислямистки партии. Тя обаче сега се представя за дясноцентристка партия, подобна на християндемократическите партии в Европа. В петгодишната си програма Ердоган не е включил никакви спорни религиозни въпроси. Вместо това той обещава по-нататъшно икономическо развитие и подобряване на стандартите, свързани с човешките права.

"Република Турция е демократична, светска и социална държава, управлявана от върховенството на закона. Тези конституционни клаузи не подлежат на поправка и представляват основни ценности на нашата Република", заяви Ердоган.

Той също обеща да изготви нови конституция, която да "защитава правата на индивида по най-ефективен начин и да приведе основни права и свободи в съответствие с универсалните стандарти". Правителството ще търси възможно най-широк консенсус за новата гражданска конституция, добави той.

Според съобщения в пресата новата проектоконституция ще съдържа забрана за носене на забрадки в университетите и ще разреши на уволнените военнослужещи поради ислямистки контакти, да обжалват уволнението си. Възможно ново определение на взаимоотношенията между цивилни и военни може още повече да ограничи политическото влияние на военните.

Петгодишната програма на правителството ще бъде обсъдена в парламента тази седмица, а в сряда ще бъде проведен вот на доверие.

SETimes>com,03.09.2007

Read more...

Ердоган обеща демократична Турция с нова конституция

Новото турско правителство се ангажира да консолидира демокрацията и икономическата стабилност, за да може страната да тръгне напред по пътя към европейска интеграция, както и да изработи нова по-либерална конституция.

Целите на правителството за следващите пет години бяха разкрити пред парламента от премиера Реджеп Таип Ердоган, който прочете пред депутатите програмата на кабинета си. "Турция има право на гражданска и демократична конституция, която ще бъде плод на огромен компромис", заяви Ердоган и подчерта, че новият текст ще разшири индивидуалните свободи в страната. Новото правителство освен всичко ще работи за спазване на всички политически и демократични критерии от Копенхаген, които ЕС поставя като условие за членство. Освен това Ердоган обеща нулева толерантност към изтезанията, проблем, заради който Турция търпи големи критики в европейските институции.

БГНЕС,31.08.2007/АФП

Read more...

Отбит е хакерският удар срещу сайтовете на две наши министерства


Така изглежда в момента адресът, към който препраща всеки опит да се влезе в сайта министерството на земеделието и продоволствието

Хакерската група Ayyildiz Team (http://www.ayyildiz.org), която преди време удари сайтовете на партия Атака, сега хакна сайтовете на две български министерства, съобщи Агенция БГ-ТЮРК.

Сайтовете са на министерството на земеделието www.mzgar.government.bg и на Дирекция Национален строителен контрол към Министерството на регионалното развитие и благоустройството www.dnsk.mrrb.government.bg. Те все още се пренасочват към друг адрес, където на английски и турски пише следното: "Тъй като държавата не реагира на разрушаването на турския паметник-чешма, засега два ваши министерски сайта са хакнати."

Групата, която хакна и сайтовете на партия Атака и на вестник "Атака" миналата година, съобщава в писмено изявление до агенцията, че са хакнали сайтовете в знак на протест срещу "Атака" и разрушаването на турския паметник в бургаското село Трънак. Видеоклипът на това деяние бе качен преди дни в популярния сайт за видеообмен YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=0kSdfZJNo-I) и се намира на сайта с протеста на "Айълдъз тийм".

В писмо от представител на групата се казва, че лидерът им Eno7 ще продължи да атакува важни сайтове, ако продължат антитурските изявления в страната. В сайта на организацията www.ayyildiz.org има послание, което гласи "Ние сме в служба на великия турски народ", цитат от Кемал Ататюрк, който често се използва от военните.


Не е известно защо групата е избрала да удари сайта на министерство, оглавено от представителя на ДПС Нихат Кабил.

Малко след 14:30 часа хакерската страница бе премахната от двата сайта, но пък започна да се появява този на компанията, където на безплатен публичен хост бе качен протестът на хакерите.


КОИ СА Ayyildiz Team?


Групата Ayyildiz Team се самоопределя като "Първата и единствена кибер армия на Турция", а основното им правило/принцип е "Тайна/конфиденциалност или смърт", писа по повод събитията отпреди година в."Капитал".

Според колеги от AII Data Pro лозунгът на сайта им "Ние сме в служба на великия турски народ" (цитат от Кемал Ататюрк, който често се използва от военните) звучи като взет от тайните организации в миналото, когато са се борили с окупаторите.

Вдясно на протестния сайт, към който препраща днес опитът за влизане в Министерството на земеделието и продоволствието, със ситни букви е изписан "Марша на независимостта" – химна на Република Турция.

Иначе, на заглавната страница на групата се уточнява, че нямат връзка с каквито и да било организации, включително и политически, извън мрежата и че били създадени с цел да защитават виртуалното пространство на Турция. Мисията им е да предотвратят атаки срещу Турция и турските институции, да нападат анти-турски, анти-ислямски сайтове и такива с атеистично, сатанинско или порнографско съдържание, да пазят правителствените страници и т.н., описва още публикацията на "Капитал".

Групата атакува предимно кюрдски сайтове. Има и схема на организацията с военни титли на различните нива в йерархията, съвети към членовете как да не бъдат заловени, да не носят в себе си дискети, CD-та, да притежават компютри с уличаваща информация и други.

Предполага се, че нападението срещу сайтовете на "Атака" е било предизвикано от кампанията на партията срещу новините на турски език по БНТ и високоговорителите на джамията в центъра на София.

Dnevnik>bg,01.09.2007

Read more...

Турците в Европа са дискриминирани от работодателите, сочи проучване

Процентът на безработицата сред етническите турци в България е 34,4 на сто, докато тази сред българското мнозинство е 9,2 процента, показват данните от доклад на ЕС за мониторинг на расизма, цитирани от турския вестник "Радикал".

Изданието посочва, че в много страни от ЕС турците са жертва на расистко и дискриминационно отношение, най-малкото колкото гражданите на африкански държави. Докладът е изготвен от Европейската агенция за основните човешки права.

Според него в Белгия най-голямата безработица е сред етническите турци и мароканци. При мъжете от тези етнически групи безработицата е 45 на сто, а при жените 56 на сто. Същевременно безработни са 10 процента от белгийците.

Според проучване на комисия на министерството на правосъдието в Холандия 60 процента от лицата, подали заявление за започване на работа и получили негативен отговор заради етническия си произход, са мароканци или турци.

В Германия турците се сблъскват с предразсъдъци и клишета по отношение на етноса си. В Берлин от 16 хиляди полицаи едва 150 са с различен от германския етнически произход.

Анкетирани етнически турци от самообявилата се за република северна част на остров Кипър твърдят, че в международно признатата Република Кипър се сблъскват с условия на работа, различни от тези на кипърските гърци. Много споделят, че заплащането им е значително по-ниско, а има и такива, които казват, че са подложени на тормоз на работните си места.

evropa>dnevnik>bg,31.07.2007

Read more...

StatCounter

Our Blogger Templates

  © Blogger template The Beach by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP