Турция отбелязва Деня на републиката
Турски войници маршируват пред мавзолея на Кемал Ататюрк - основателя на модерната турска държава. Турция чества официалния си празник – Деня на републиката. Снимка: Ройтерс
ТУРЦИЯ ВЪВ ФОКУС-НОВИНИ !/ Истанбул-европейска столица на културата през 2010 г.!/ "Бил съм,съм и винаги ще бъда приятел на българския народ.Обичам безпределно българския народ още от детинство...Турция и България трябва да бъдат приятели.Който е против България,той е против Турция."Кемал Ататюрк
Турски войници маршируват пред мавзолея на Кемал Ататюрк - основателя на модерната турска държава. Турция чества официалния си празник – Деня на републиката. Снимка: Ройтерс
Турската армия нанася мощни удари по места с базираните около границата с Ирак кюрдски бойци. Бомбардировката, в която взимат участие изтребители F-16, вертолети Cobra и тежка алтилерия, продължва повече от 30 часа . Това съобщава телевизия NTV.
По данни на телевизията масираният обстрел е насочен към планинската местност Джуди и Габал в провинция Ширнак. По данни на военните там се укриват около 150 сепаратисти от ПКК.
Вчера в провинция Ширнак при стълкновения с кюрдски бойци загинаха трима турски военни. Още един войник загина при взрив на мина в провинция Тунджели в същия регион на Турция.
В редица райони, гранични с Ирак, е въведена "забранена зона", където има заповед за стрелба при влизане без специално разрешение.
На границата между Туция и Ирак и дислоцирана 150-хилядна войска, която вече приключи подготовката си за евентуална трансгарнична операция в Северен Ирак.
Според изявления на турските власти операцията може да започне във всеки един момент. По вероятно е обаче окончателното решение да се вземе след срещтаа между турския премиер Ердоган и президента Джордж Буш и други дипломатически ходове за събиране на подкрепа.
News>bg,30.10.2007
100 кюрдски бунтовницив планинската част на северен Ирак са били обградени от турската армия, предаде АФП.
Военните са блокирали пътищата, използвани от бунтовниците на Кюрдската работническа партия.
Операцията идва ден, след като 15 бунтовници на ПКК бяха убити от турската армия, и след предприетите решителни преговори между Анкара и САЩ, за овладяване на кризата.
Припомняме, Турция изпрати около 8-хилядна войска по границата с Ирак.
От началото на конфликта са убити 65 бунтовници и 12 турски военнослужещи.
News>bg,29.10.2007
Президентът на иракски Кюрдистан Масуд Барзани прикани турското правителство да преговаря пряко с властите на района, за да уреди проблема с присъствието на кюрдски бунтовници.
Нека седнем и заедно решим кюрдския въпрос, предлага Барзани в интервю дадено за АФП в Ербил, главния град на автономния район. Централното правителство трябва да се допита до нас, казва той, имайки предвид властите в Багдад.
БГНЕС,28.10.2007
Многохилядна анти-кюрдска демонстрация в Истанбул
Най-малко до предстоящото посещение на турския премиер Ердоган във Вашингтон, което е предвидено за 5 ноември, дрънкането на оръжия ще си остане само на думи. Заплахите на Анкара обаче, че ще се отбранява с всички средства срещу заплахата от войнствени кюрдски сепаратисти, включително и с военна инвазия в северен Ирак, стават все по-категорични. По-остър стана и тонът в изявленията на водещите турски политици. Шефът на генералния щаб на армията Яшар Бююканит предизвести, че ще бъдат нанесени сериозни удари срещу ПКК. Армията щяла да продължи битката срещу тереристите, докато ги обезвреди. Наблюдатели съобщават, че подготовката на турската армия за гтоляма офанзива в Северен Ирак на практика е приключила. Министър-председателят Ердоган заяви :
“Направихме всичко необходимо както в национален, така и в международен маща, ние предприехме всички необходими стъпки в борбата срещу терора и ще продължим да следваме този път и сега.”
Засега обаче Турция е относително изолирана по отношение на намерението си за военна офанзива в Северен Ирак. Преговорите с иракското правителство за евентуални съвместни действия прикючиха без резултат, а турският външен министър Али Бабаджан получи в Техеран само необвързващи обещания. Там той заяви :
“Ние очакваме, всички наши приятели да подкрепят Турция в борбата и срещу тероризма – и то с всички възможни средства, които са на тяхно разположение.”
Засега остава неясно, кога точно ще започне голямата военна офанзива срещу ПКК. Шефът на армията генерал Бююканит намекна, че ще бъдат изчакани резултатите от посещението на Ердоган във Вашингтон през следващите дни. Министър-председателят пък каза, че не било работа на шефа на генералния щаб на армията да прави подобни изявления. Сред турското население настроенията междувременно са доста нажежени. На уикенда се състоя голяма демонстрация в анадолийския град Кайзери, където 300 000 души изразиха мирния си протест срещу кюрдската работническа партия ПКК. На други места обаче са били атакувани и опустошени офиси на кюрдската регионална партия ДТП. Междувременно дори се стига до плачкосване на магазини, чийто собственици са кюрди. Властите в Турция дори обмислят евентуалното въвеждане на извънредно положение в някои региони на страната. Президентът на парламента Кьоксал Топтан каза:
“Все още Турция не е достигнала точката, в която ще бъде необходимо да се обяви извънредно положение. Мога само да се надявам, че ще постигнем успех в борбата срещу терора, без да се налага подобно нещо.”
Кюрдските бунтовници заявиха, че обмислят да се съгласят с искането на турски депутат за освобождаването на осемте турски войници, пленени преди седмица, съобщава АП.
При нападение от засада бунтовниците от ПКК убиха 12 турски войници и плениха осем турски войници.
Инцидентът предизвика нарастване на напрежението между Багдад и Анкара. ПКК обяви, че е пленила осемте турски войници при операция на 21 октомври.
Абдул-Рахман ал-Джадерджи, говорител на ПКК в Сюлеймания в Северен Ирак, заяви пред АП, че организацията работи по отговор на призивите за освобождаване на пленниците. Ние обсъждаме искането и в кратък срок ще приключим въпроса с пленниците, каза говорителят. В миналото ПКК е освобождавала невредими пленени турски войници, припомня агенцията.
Кюрди развяват портрета на осъдения на доживотен затвор бивш лидер на ПКК Абдула Йоджалан по време на честването на празника на пролетта.
Фотограф: Ройтерс
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган критикува днес страните от ЕС заради това, че не екстрадират кюрдски бунтовници в Турция, предаде БТА, като се позова на Асошиейтед прес. "Никоя страна от ЕС не е екстрадирала членове на ПКК в Турция, въпреки че я определят като терористична организация", каза Ердоган в реч, излъчена по турската национална телевизия. Турция твърди, че сепаратисти от Кюрдската работническа партия /ПКК/ намират убежище и набират средства в Западна Европа. Ердоган обаче не назова определена страна в речта си. Кюрдската работническа партия е убила най-малко 42 душа, от които 30 турски войници, при две нападения от засада близо до границата с Ирак през последния месец. Междувременно турските сили за сигурност са отблъснали друго нападение от група кюрдски бунтовници, опитали се да проникнат на турска територия във вторник, според съобщение на армията. "Не е възможно Турция да отстъпи от решимостта в борбата си, но ние бихме искали да видим нашите приятели зад нас в тази борба", посочи Ердоган в реч в Истанбул. Междувременно днес стана ясно, че кюрдските бунтовници смятат да освободят осемте турски войници, пленени по време на кация на 21 октомври, предаде Асошиейтед прес.Вчера председателят на прокюрдската Партия за демократично общество, представена в парламента, Ахмет Тюрк призова Кюрдската работническа партия /ПКК/ да не наранява войниците и да ги предаде на семействата им. Тюрк посочи, че имаконкретни доказателства за това, че войниците са в ръцете на ПКК, информира НТВ.При нападение от засада миналата неделя бунтовниците от ПКК убиха 12 турски войници и плениха осем турски войници. Инцидентът предизвика нарастване на напрежението между Багдад и Анкара. В миналото ПКК е освобождавала невредими пленени турски войници, припомня агенцията.
evropa>dnevnik>bg,27.10.2007
Протести в Турция срещу ПКК.
Фотограф: Ройтерс
Турски военни самолети извършват разузнавателни полети в района на турско-иракската граница, като заснемат лагери на Кюрдската работническа партия /ПКК/ в Северен Ирак, според военни източници, цитирани от Ройтерс. При нападение от засада в неделя бунтовниците от ПКК убиха 12 турски войници и плениха осем турски войници. Инцидентът предизвика нарастване на напрежението между Багдад и Анкара.Турското военно присъствие в граничния район остава засилено и днес, като редовни патрули контролират пътищата в района, отбелязва АП. Хеликоптери са прехвърлили още турски военнослужещи в района на границата и военните подразделения са поставени под тревога за евентуално нападение на кюрдски бунтовници, отбелязва турският телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк. Полковник Хюсеин Тамр от иракската гранична охрана е посочил пред АП, че турските сили са обстрелвали с артилерия два иракски района в западната част на границата на Ирак с Турция. Турската армия вече е осъществила 24 ограничени операции в Северен Ирак срещу ПКК, но не и голяма сухопътна операция, заяви вчера турският вицепремиер Джемил Чичек. Началникът на турския генерален щаб ген.Яшар Бююканът каза вчера, че Турция ще изчака срещата на премиера Реджеп Тайип Ердоган с американския президент Джордж Буш на 5 ноември във Вашингтон преди да вземе решение за евентуална трансгранична операция срещу лагери на ПКК в Северен Ирак. "Не зная какво ще стане преди американското пътуване", каза обаче Ердоган вчера, цитиран от АП. "Ние сме нащрек през цялото време", добави той. Турско-иракските разговори завършиха с провал снощи, след като турската страна оцени иракските предложения като недостатъчни и отнемащи много време. Днес близо 1000 турски националисти участваха в поход до американското посолство в Анкара, обвинявайки САЩ, че подкрепят кюрдските бунтовници като не организират офанзива срещу тях в Северен Ирак, съобщи АП."Долу САЩ, долу ПКК" - скандираха участниците в мирния протест , които поставиха черен венец на вратата на посолството.
dnevnik>bg,27.10.2007
Бунтовниците от ПКК ще спрат огъня срещу турски войници и ще започнат да се разоръжават, само ако Анкара освободи техния лидер Абдуллах Йоджалан, който излежава доживотна присъда на турския затвор-остров Имралъ. За това условие съобщи вчера ИТАР.-ТАСС, позовавайки се на източници от Бейрут.
Решението за евентуална турска военна операция в Северен Ирак зависи само от Анкара, заяви в Букурещ турският премиер Реджеп Тайип Ердоган. Той разкритикува призива за сдържаност, който отправи към турските власти американският държавен секретар
Кондолиза Райс, предаде АФП.
"Въпреки, че уважава териториалната цялост и единство на Ирак, търпението на Турция се изчерпва и тя няма да проявява повече търпимост към нападенията на ПКК от Северен Ирак“, предупреди и президентът Абдулах Гюл в Анкара.
Турски самолети бомбардираха село в Ирак вчера, силите за сигурност отблъснаха атака на около 40 кюрдски бунтовници срещу военен пост край границата. Анкара заплаши да спре износа на евтин ток за Северен Ирак и да затвори граничния пункт Хабур.
Турският президент Абдула Гюл е отправил предупреждение към кюрдските бунтовници, като е заявил, че търпението на Турция се изчерпва, а междувременно източници от армията са заявили, че са отблъснали бунтовническа атака по северната граница на Ирак.
Гюл е заявил, че Турция няма да допусне нито една атака на кюрдски бунтовници.
Броят на войските изпратени от Анкара по северната граница е достигнал 100 000.
Междувременно световните агенции предадоха, че преговорите в Анкара са били прекратени,като не посочват причината за това.
Европейският съюз ще отправи в годишния си доклад през ноември критики към Турция във връзка с човешките права, ролята на армията и отказа на Турция да отвори пристанищата си за кипърски кораби, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Проектът за доклад на Европейската комисия хвали Турция за действията й, насочени към преодоляване на кризата, която се създаде след като опозицията и армията блокираха избора на Абдуллах Гюл за президент от парламента по-рано тази година.
Оценен е и напредъка на икономически реформи, в частност реформирането на законодателството за стоки и услуги, което е сближено с европейските стандарти, и така е подпомогнат икономическият растеж.
Според Европейската комисия обаче Анкара е отбелязала ограничен напредък през тази година по политическите реформи и са необходими допълнителни усилия. Това се отнася най-вече до осигуряването на свобода на изразяване, налагането на граждански контрол върху армията и гарантирането на правата на немюсюлманските
религиозни общности.
Турция трябва да положи още усилия и за борбата с корупцията, в областта на правосъдието и за правата на синдикатите, жените и децата, препоръчва Европейската комисия.
Армията трябва да спре с опитите да повлияе на демократичния процес, пише още в документа. Според ЕК в Турция все още не са осигурени пълен граждански контрол над армията и парламентарен надзор на разходите за отбрана.
Турция е критикувана и затова, че не е изпълнила обещанието си да отвори своите пристанища за плавателни съдове от Република Кипър в рамките на усилията за нормализиране на отношенията между двете държави.
Докладът на ЕК ще бъде оповестен официално на 7 ноември, припомня агенцията. Турция започна преговорите за членство през 2005г. , но не се очаква да стане равноправен член на Евросъюза преди 2015 г.
evropa>dnevnik>bg,25.10.2007
Въпреки съветите от страна на САЩ да не предприемат подобен род действия, турски военни самолети и хеликоптери вече бомбардират позициите на кюрдските сепаратисти, разположени по протежение на турско-иракската граница.
Дипломатическите усилия за предотвратяване на мащабна турска операция в Северен Ирак продължават.
Според Анадолската агенция в сряда сутринта ( след заседание на правителствените и военните ръководители на страната, на което се е обсъждал обхватът и продължителността на една възможна турска офанзива в Северен Ирак ) турската армия е предприела въздушни нападения срещу кюрдските позиции.
Няколко самолета F-16 са излетели от базата на турските ВВС в Диарбекир за атаката срещу кюрдските партизани, съобщи турската новинарска агенция „Доган“.
Правителствен представител призна, че турската артилерия е обстрелвала кюрдски позиции в Ирак в отговор на засадата от страна на кюрдски бунтовници, при която миналата неделя бяха убити 17 турски войници. Той обаче отрече версията за въздушни нападения от турска страна.
Очаква се високопоставена, иракска делегация да пристигне днес в Анкара.
Анадолската агенция съобщава, че според турския министър на външните работи Али Бабаджан, който се завърна във вторник вечерта от Багдад, Турция очаква „конкретни мерки от иракска страна, иначе посещението не би имало никакъв смисъл“.
Иракският премиер Нури-ал-Малики вече нареди затварянето на всички офиси на ПКК в Ирак и настоя изрично да не й се позволява да оперира от иракска територия.
В отговор Али Бабаджан каза, че в настоящия момент само думи не са достатъчни. Турция, според неговите думи, има следните приоритети:“ да попречи на ПКК да използва иракска територия като своя логистична база и да спре всякакви действия от страна на ПКК в Ирак, както и затварянето на всичките лагери и бази на организацията. Ръководителите на ПКК трябва да бъдат арестувани и екстрадирани в Турция“.
dnes>bg,25.10.2007
Според САЩ общият врак на двете страни е Кюрдската работническа партия
Белият дом призова днес турците и иракчаните да проявят сдържаност на фона на опасенията от турска военна операция в Северен Ирак срещу бази на бунтовниците от Кюрдската работническа партия /ПКК/, предаде АФП.
Ние продължаваме да искаме от двете страни - иракчаните и турците, да проявят сдържаност, за да не се предизвика ескалация на напрежението между двете страни, защото /турци и иракчани/ са единодушни за това, че общият проблем и общият враг е терористичната организация ПКК, посочи говорителката на Белия дом Дейна Перино.
Ние сме обезпокоени, като виждаме, че стълкновенията продължават и ПКК предприема терористични нападения срещу турците, изтъкна говорителката.
world>actualno>com,24.10.2007/БТА
Багдад
Говорител на терористичната Кюрдска работническа партия /ПКК/ осъди иракския премиер Нури ал-Малики за решението му официално да обяви групировката за терористична и да закрие офисите й в страната, предаде Асошиейтед прес.
Пред агенцията говорителят Абдул-Рахман ал-Чардачи е отрекъл информацията, че турската армия е осъществила атаки в Северен Ирак срещу бази на ПКК в неделя и понеделник. Чардачи е уточнил, че във вторник и днес бунтовниците са били обект на атаки от хеликоптери, осъществени в границите на Турция.
При операциите не са пострадали кюрдски бунтовници, твърди говорителят. Той е окачествил турските твърдения за противното като "лъжи и турска пропаганда".
Военни източници съобщиха по-рано днес, че турските сили са атакували позиции на кюрдските бунтовници в Северен Ирак между неделя и вторник вечерта в отговор на нападението от неделя сутринта, при което бяха убити 12 турски войници.
Чардачи е отправил критики към иракския премиер, заявявайки, че е "срамно" Малики да нарича членовете на ПКК терористи, като същевременно поддържа тезата, че Ирак е демокрация. Според говорителя министър-председателят на Ирак се поддава на натиск от турския режим, посочва агенцията.
Анкара
Разпространените снимки на осем турски войници, взети за заложници от кюрдските бунтовници, предизвикаха нови масови антитерористични демонстрации в Турция, предаде ИТАР-ТАСС.
Фотографиите бяха разпространени от прокюрдската информационна агенция Фърат и препечатани от турските вестници. На тях се виждат войниците, пленени по време на нападението на Кюрдската работническа партия /ПКК/ рано в неделя, когато загинаха други 12 турски военни.
Демонстрациите, които продължават от неделя, когато бе осъществено терористичното нападение, продължиха и днес, продиктувани от недоволството на хората след разпространените от медиите снимки, отбелязва ИТАР-ТАСС. Хиляди хора, развяващи знамена, се събраха на улиците в различни градове в Турция и скандираха лозунги във възхвала на въоръжените сили.
BG News Room,24.10.2007/ ИТАР-ТАСС/БТА
Вашингтон
Комисията по външни отношения на Камарата на представителите на конгреса на САЩ гласува отпускането на Турция на военна помощ в размер на 485 милиона долара, съобщи Ройтерс.Това е стойността на един миночистач и две ракетни фрегати, които са изтеглени от въоръжение в американските ВМС, но ще бъдат предоставени на ВМС на Турция.Същата комисия гласува на 10 октомври резолюция, с която масовите убийства на арменци от османските турци бяха окачествени като геноцид. Членът на Камарата на представителите Том Лантъс /демократ от Калифорния/, който внесъл предложението за отпускане на помощта за Турция, отрекъл пред журналисти, че по този начин се прави опит да се смекчи гнева на Турция заради решението на комисията за арменския геноцид.Предстои решението за отпускане на военна помощ на Анкара да бъде гласувано от пълния състав на Камарата. Същият документ предвижда два военни кораба да бъдат предадени на Литва и два кораба да бъдат продадени на Тайван.
BG News Room,24.10.2007/Ройтерс/БТА
[Reuters]
Подразделения на турската армия са нахлули в Северен Ирак, съобщи днес РИА Новости, позовавайки се на материал от вестник "Ени Шафак". Според информацията на изданието турски специални части провеждат военна операция срещу кюрдски сепаратисти, а изтребители "F-16" нанасят въздушни удари по лагерите на турската работническа партия.От своя страна вестник "Заман ", позовавайки се на изказване на говорителя на правителството на Турция и министър на правосъдието на страната Джемил Чичек, съобщава, че САЩ са информирани за провеждането на трансграничната операция и с американците се осъществява обмен на секретна информация. Към момента информацията не е потвърдена от други източници, съобщи Фокус.
dnevnik>bg,24.10.2007
Кюрдските бунтовници срещу Анкара заявиха, че са склонни на примирие,ако Турция спре атаките си срещу техни позиции в северен Ирак и се откаже от нахлуване в този граничен район. "Ние сме готови да спазим примирие ако армията спре да атакува нашите позиции, изостави плановете си за нашествие и се насочи към мир", заяви сепаратистката Кюрдска работническа партия в изявление в интернет. "Ако Турция спре да ни атакува, боевете ще свършат и ние ще започнем мирен процес. Ние сме готови за диалог и сме склонни да вземем участие в политическия процес, ако Турция ни остави шанса за това", се казва още в декларацията. "Ние призоваваме за мирно решение, искаме да се разделим с насилието. Ние искаме свобода на политическите действия и нашите културни права и самоопределение, както предвижда международното право и правата на човека и ние искаме Турция да спазва правата на кюрдите", се казва в заключение в текста.
Американският президент Джордж Буш заяви пред държавния глава на Турция Абдула Гюл ангажираността на САЩ да сътрудничат на Анкара в борбата срещу кюрдските сепаратисти, действащи от северен Ирак, съобщи Белия дом. В същото време Белия дом поиска от правителството на Багдад да "действа бързо", за да спре дейността на кюрдските бунтовници, които използват територията на северен Ирак, за да атакуват оттам турските сили. Ние искаме иракското правителство да действа бързо, за да спре дейността на Кюрската работническа партия, заяви говорителят на Белия дом Тони Фрато, след засада, в която близо до иракската граница бяха убити 12 турски войници. Фрато съобщи за това, че между американски ръководители и представители на турската и иракската страна и иракските кюрди се провеждат постоянни контакти. Фрато обаче не коментира упрека на турската страна, според която американците трябва да направят повече /за да й помогнат в този конфликт/ като заяви, че обяснението за "тактическите аспекти" на американските действия може да бъде дадено от Пентагона. "Зная, че ние си контактуваме с Турция като съюзници в рамките на НАТО по този и по други въпроси. Ние винаги сме готови когато имаме сведения, които могат да бъдат използвани, да ги споделим с турците и с иракското правителство за действия срещу ПКК", каза той. Междувременно кюрдските бунтовници срещу Анкара заявиха, че са склонни на примирие,ако Турция спре атаките си срещу техни позиции в северен Ирак и се откаже от нахлуване в този граничен район. "Ние сме готови да спазим примирие ако армията спре да атакува нашите позиции, изостави плановете си за нашествие и се насочи към мир", заяви сепаратистката Кюрдска работническа партия в изявление в интернет. "Ако Турция спре да ни атакува, боевете ще свършат и ние ще започнем мирен процес. Ние сме готови за диалог и сме склонни да вземем участие в политическия процес, ако Турция ни остави шанса за това", се казва още в декларацията. "Ние призоваваме за мирно решение, искаме да се разделим с насилието. Ние искаме свобода на политическите действия и нашите културни права и самоопределение, както предвижда международното право и правата на човека и ние искаме Турция да спазва правата на кюрдите", се казва в заключение в текста.
Турският министър-председател Реджеп Таип Ердоган заяви, че Турция и САЩ биха могли да предприемат съвместна военна операция срещу базите на кюрдските бунтовници в Северен Ирак. „Американският държавен секретар Кондолиза Райс ми се обади в неделя, разбрах, че беше разтревожена. Смятам, че тя е положително настроена към възможността за съвместна операция“ срещу бунтовниците, каза Ердоган пред журналисти в самолета на път за Лондон, където е на посещение. „Можем да проведем съвместна операция срещу ПКК в Северен Ирак, подчерта премиерът. В неделя 12 турски войници бяха убити при атака в югоизточната част на страната близо до иракската граница. Тази атака е приписвана на ПКК, която се бори срещу турската централна власт от 1984 г. и има бази в Северен Ирак.
Президентът на иракски Кюрдистан Масуд Барзани заяви, че никога няма да предаде на Турция водачите на Кюрдската работническа партия (ПКК), съобщи АФП.Предаването на водачите на ПКК на Турция е фантазия, която никога няма да се реализира, заяви той на пресконференция в Ербил, северен Ирак. Както вече бе съобщено, едно от исканията на Анкара за решаване на сегашната криза е да й бъдат предадени водачите на бунтовническото движение, намерили убежище в иракски Кюрдистан. Ще защищаваме нашата територия срещу всяка атака, добави президентът Барзани. Той обаче отбеляза, че ако турците предложат приемливо политическо решение и ПКК откаже, „тогава ще се отнесем към ПКК като към терористична организация“.
Руслан Кадрматов
Турция може всеки момент да започне военна операция срещу сепаратистите от Кюрдската работническа партия (ПКК), които имат бази в Северен Ирак. Това стана още по-очевидно след последните нападения през уикенда, при които 200 бойци на ПКК атакуваха турски патрул и убиха 16 турски войници. Народът се възмути и притисна управляващите в Анкара да действат твърдо срещу кюрдите въпреки призивите на Вашингтон и Багдад за сдържаност. Те се страхуват, че военната намеса може да повдигне въпроса за независимостта на Иракски Кюрдистан в северната част на страната, което ще влоши съюзническите отношения между Турция, САЩ и Ирак.
Според медиите турските генерали вече са разработили
четири плана за операция в Северен Ирак
Първият предвижда един армейски корпус (три механизирани дивизии) да навлезе на пет-десет километра в иракска територия и да вземе под свой контрол граничната зона. Но такава операция е малко вероятна заради различни международни спогодби и сложната ситуация в Ирак.
Според втория вариант спецчасти от Турция с подкрепа на хеликоптери провежда "точкови операции" в Северен Ирак. Целта е да се унищожат базите на кюрдските бунтовници, а пленниците да се доставят на турска територия.
Третият сценарий предвижда масирана бомбардировка на иракската планина Кандил, където според турското разузнаване са разположени основните бази на ПКК. Това ще нанесе и психологически удар на екстремистите.
Четвъртият вариант, който бил най-вероятен, е наземно-въздушна операция в Северен Ирак. Този план трябва да позволи на войските с минимални загуби и за кратки срокове да унищожат отредите и базите на ПКК. Турция вече е струпала големи войскови съединения и тежка бронетехника в района на граничния град Силопи в провинция Шърнак. Те ще трябва да бъдат подкрепени от най-малко 100 000 турски войници.
Експерти отбелязват, че в Северен Ирак има около 4500 кюрдски бойци на ПКК. Но независимо от този малък брой те имат дългогодишен опит от бойни действия, особено в планините. Освен това на тяхна страна в един момент могат да се включат отредите на двете най-влиятелни групировки в иракски Кюрдистан - Демократическата партия на Масуд Барзани, който оглавява автономното правителство в регион,а и Патриотичния съюз на Джалал Талабани, който е президент на Ирак. Техни представители вече обещаха на Турция в случай на нападение да й осигурят "позорен разгром". Все пак неотдавна Талабани призова ПКК да напусне територията на Ирак.
Багдад се опита да успокои турските военни, като сключи споразумение за трансгранично сътрудничество с Анкара. Това обаче не успокои духовете. САЩ справедливо се опасяват, че една турска военна операция в Ирак ще доведе до
дестабилизация на Кюрдистан,
който е единственият горе-долу спокоен регион в Ирак в сравнение с шиитските и сунитските части на страната.
Интересно е, че активизацията на кюрдските сепаратисти от ПКК съвпадна с възобновената дискусия за превръщането на Ирак във федерация с широки пълномощия на регионалните власти, тоест на трите основни етноса - шиити, кюрди и сунити. В края на септември Сенатът на САЩ с голямо мнозинство одобри резолюция, която предвижда страната да се раздели на три части. На 8 октомври тази идея бе подкрепена от иракския президент Джалал Талабани, който е етнически кюрд. Според една от версиите именно заплахата, че иракските кюрди могат окончателно да се отцепят от Багдад, кара Анкара да бърза с военната си операция и унищожаването на ПКК.
Но не е изключен и друг сценарий. Постоянните атаки на бойците на ПКК могат целенасочено да въвлекат Турция в иракския конфликт, което ще ускори разпадането на Ирак. Турските власти много лесно могат да се поддадат на емоциите и да започнат военна операция, ако сметнат, че администрацията на САЩ губи контрол над ситуацията. За това свидетелства и фактът, че Комисията по външната политика на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ призна арменския геноцид в Турция в началото на XX-ти век. Това вече влоши отношенията между двете страни, което накара дори американския президент Джордж Буш да разкритикува решението на конгресмените.
Истанбул, Франс прес/БТА
Водещият индекс на Истанбулската фондова борса IMKB-100 днес отчете силен спад от 3,78 на сто, свързан според анализаторите с вероятността от военна акция в Ирак, но и като последица от низходящата тенденция на световните пазари, предаде Франс прес.
Индексът IMKB-100 приключи днешната сутрешна търговия на равнище 53 392,06 пункта - спад с 2094,78 пункта в сравнение със закриването в петък вечерта.
"Значителното понижение на индекса е свързано с риска от военна операция, но и със спада в Ню Йорк, Латинска Америка и Азия", отбеляза анализатор от банката Фортис, цитиран от Франс прес.
В неделя 32 кюрдски бунтовници и 12 турски войници бяха убити при сражения близо до иракската граница и това бе един от най-кървавите дни в сепаратистката кампания на кюрдите, която продължава вече 23 години с епицентър в югоизточната част на Турция, отбелязва Франс прес.
bgnewsroom>com,22.10.2007
Турция е готова да плати всякаква цена, за да защити своята териториална цялост и гражданите си” – това се казва в изявление от офиса на турския президент Абдуллах Гюл, цитирано от Ройтерс и ИТАР-ТАСС. Изявлението бе разпространено след извънредна среща между президента, премиера Реджеп Тайип Ердоган и високопоставени военни представители в отговор на вчерашната атака на кюрдски бунтовници в Югоизточна Турция , при която бяха убити 16 турски войници, информира БТА. Турция зачита териториалната цялост на Ирак, но няма да се поколебае да плати всякаква необходима цена, за да защити своите права, своите закони, териториалната си цялост и гражданите си, се изтъква в документа.
new>dariknews>bg,22.10.2007
Ердоган свиква кризисен щаб, за да обяви война
Анкара. Нова искра припламна между Турция и кюрдите. Но този път тя е на път да стане повод за война. На границата между Турция и Ирак вече се водят бойни действия. 12 турски войници бяха убити и 16 са ранени от засада, съобщи АП. При схватката са загинали 23-ма кюрди. Според агенцията престрелките са започнали, след като кюрди взривили мост, по който се движел турски конвой в провинция Хакари. Други източници твърдят, че и преди този инцидент е имало стрелба по границата. Според турската армия хората на кюрдската организация ПКК влезли от Ирак и нападнали турските войници. При схватката кюрдите взели дори заложници и твърдят, че са убили 16 войници. Турската армия незабавно изпрати подкрепления с хеликоптери и издирва нападателите. След това аскер обстрелваше известно време кюрдски села в Северен Ирак, но пострадали няма. Премиерът Реджеп Ердоган свика кризисно заседание на представители на армията и правителството, което трябваше да реши какъв да е отговорът на Анкара. "Много сме ядосани. Парламентът ни даде правомощия да действаме и в тези рамки ние ще направим каквото е нужно", каза Ердоган. Той се изказа веднага след като гласува на проведения вчера референдум, на който турците трябваше да решат дали президентът да се избира пряко от народа.Новите нападения бяха извършени само няколко дни след като турският парламент даде разрешение на армията да извърши операция в Северен Ирак срещу ПКК. Решението бе взето, след като при атаки, приписвани на кюрдите, бяха убити 30 военни и цивилни. Анкара поиска иракски Кюрдистан да й предаде лидерите на ПКК, но президентът на провинцията Масуд Барзани каза, че той няма да позволи подобно нещо. Малко след това обаче президентът на Ирак Джалал Талабани поиска кюрдите да сложат оръжие или да напуснат страната.
в."Стандарт нюз",22.10.2007
23-ма кюрдски бунтовници са били убити от турската армия в контраофанзива, информира АП.
По-рано днес от генералния щаб на турската армия предадоха, че 12 турски войници са убити при сблъсъците по иракската граница.
Спорад информационната агенция Фират, кюрдските бунтовници са задържали няколко турски войници.
Министър-председателят на Турция Реджеп Ердоган е заявил, че правителството ще проведе извънредно заседание по-късно днес.
"Ще вземем решение какви ще бъдат следващите ни стъпки", е заявил Ердоган.
72% от участвалите в днешния референдум в Турция са одобрили промените в конституцията, предаде АФП.
Автономните власти на Иракски Кюрдистан изразиха днес решимост да се защитават в случай на нападение срещу тяхната територия [Reuters]
Турция отхвърли призива на иракските кюрди за директни разговори с цел намаляване на напрежението, породено от присъствието на кюрдски бунтовници в Северен Ирак, като заяви, че Анкара признава само Багдад като събеседник, предаде Франс прес.
"Не разговаряме с кюрдските групировки в Ирак. Нашият събеседник е иракското правителство в Багдад и обсъждаме съответните въпроси с неговите представители", каза турският вицепремиер Джемил Чичек в интервю за англоезичния турски вестник "Тудейс заман".
"Северен Ирак е част от Ирак и иракските кюрди трябва да минат през собствената си администрация в Багдад, за да разговарят с нас", подчерта Чичек, който е и говорител на правителството.
Автономните власти на Иракски Кюрдистан изразиха днес решимост да се защитават в случай на нападение срещу тяхната територия, където Турция може да предприеме военна операция срещу базите на кюрдските бунтовници от Кюрдската работническа партия ПКК.
Това предупреждение идва, след като турският парламент даде в сряда зелена светлина за евентуално нахлуване на турската армия в Северен Ирак.
Правителството на Иракски Кюрдистан увери вчера, че не иска война с Турция и призова за пряк диалог с Анкара.
Съединените щати предупредиха Турция да не предприема военни действия, които биха имали негативни последици върху Северен Ирак, където има относителна стабилност.
Правителството в Багдад на премиера Нури ал Малики, което има много малко влияние в Кюрдистан, увери, че целта му е да премахне присъствието на ПКК в този район.
Според Анкара около 3 500 бойци на ПКК се укриват в района и са подкрепяни от иракските кюрди.
dnevnik>bg,19.10.2007
Вчера турският парламент гласува резлоюция, позволяваща на армията да извърши операция срещу ПКК в Северен Ирак [Reuters]
Регионалното кюрдско правителство в Северен Ирак призова днес Анкара към "пряк диалог" по въпроса за бунтовниците от Кюрдската работническа партия ПКК, ден след като турският парламент прие резолюция, даваща разрешение за предприемане на военна операция срещу бази на ПКК в Северен Ирак, предаде АФП.
"Регионалното кюрдско правителство призовава за пряк диалог с Анкара по всички въпроси от взаимен интерес, включително тези за ПКК," се посочва в официално съобщение на кюрдските власти в Северен Ирак.
Една трансгранична операция ще бъде от вреда за целия Ирак, за Турция и за Близкия изток, се казва в текста.
Кюрдските власти в Арбил осъдиха "убийствата на невинни в Турция", заклеймявайки по този начин действията на ПКК. Те подчертаха, че насилието не е решение на нито един проблем.
dnevnik>bg,18.10.2007
Реджеп Тайип Ердоган [Reuters]
Армейските части ще унищожават базите на кюрдските сепаратисти от ПКК
Меджлисът одобри изпращането на армейски части в северната част на Ирак, за да бъдат унищожени базите на бунтовници от Кюрдската работническа партия (ПКК). Това заяви председателят на турския парламент Коксал Топтан, цитиран от Ройтерс.
Правителството поиска разрешение за една година, през която подразделения на турската армия да нанасят удари в Северен Ирак. Предложението, съпроводено с искане за провеждането на превантивни военни операции, бе одобрено от 526 депутати в 550-местния парламент. В одобреното искане се изтъква, че Анкара зачита териториалната цялост на Ирак и всяко навлизане на турски войски ще бъде насочено единствено и само срещу сепаратистката ПКК и нейните бази на иракска територия.
В резолюцията на Меджлиса се посочва още, че правителството само ще определя броя на войниците, които ще участват в мисиите. Генералният щаб на армията е задължен да координира действията си с правителството. Висшите военни са длъжни да докладват в подробности плановете по осъществяването на самата операция - време, място, продължителност и числен състав на участващите подразделения. Съветът за национална сигурност на Турция ще определи на заседанието си на 24 октомври датата и начина на провеждане на трансграничната операция в Северен Ирак. То ще бъде председателствано от президента Абдулах Гюл, отбелязва в. "Хюриет".
Джордж Буш призова властите в Анкара да не прекосяват границата и да не нанасят удари срещу кюрдските бунтовници в съседен Ирак предвид сложната обстановка в страната. "Една военна операция в Ирак не би била от интерес на Турция", заяви американският президент на специална пресконференция във Вашингтон, свикана непосредствено след решението на Меджлиса.
През последните дни ЕС и Русия също предупредиха Анкара да не осъществява трансгранична операция срещу базите на кюрдските бунтовници в Северен Ирак.
Вчера иракският премиер Нурир ал-Малики се обади на турския си колега Реджеп Ердоган и потвърди ангажимента на Багдад да смаже бунтовниците от ПКК.
Иракското правителство обяви в сряда, че ще изпрати делегация до Турция, която да води преговори за намаляване на напрежението около казуса с кюрдските бунтовници, съобщи Ройтерс. Делегацията ще увери властите в Анкара, че Багдад е решен да се справи с кюрдските екстремисти, без да се налага провеждането на операция на турската армия на иракска територия. В същото време руският вестник “Независимая газета” пише, че иракските кюрди са готови за турска военна операция, но не възнамеряват да воюват с Турция. Те се надяват, че Анкара ще се въздържи от пълномащабна военна операция, дори и да получи разрешение за това от парламента. Ако армията все пак реши да навлезе на иракска територия, то на властите в Кюрдистан могат да разчитат само на помощта на въоръжените сили на САЩ, коментира изданието. В сряда турският парламент трябва да гласува план за провеждане на антитерористична операция в Северен Ирак срещу сепаратистите, припомня агенцията.
Ирак предупреди Турция да не напада бази на бунтовниците от Кюрдската работническа партия /ПКК/ в района в Северен Ирак. Министър-председателят Нури ал-Малики пледира за спешни преговори, като се ангажира да спре „всички терористични актове“ на ПКК.Като осъди продължаващото насилие от страна на кюрдите, Европейската комисия също нееднократно призова Турция да не се намесва в Ирак, а да ползва мирни средства в борбата с терористите. ПКК е включена в списъка с терористични организации на ЕК, САЩ, Турция. По искане на правителството парламентът в Анкара възнамерява още тази седмица да позволи военни действия срещу бойци на ПКК в Северен Ирак.
в.Класа",16.10.2007
Цената на петрола продължава и днес своя път нагоре, след като вчера поскъпна с близо 3%, заради новината за нарастващо напрежение между Турция и Ирак. Прогнозата за по-тежък зимен период, допълнително изнерви пазара, информира money.bg.
Американският лек петрол се покачва с 59 цента тази сутрин до $86.72 за барел, след като по-рано удари дневен връх на $86.79. От понеделник до днес суровината поскъпна с близо $3. Лондонският брент петрол пък се котира на $83.09 за барел.
Тази седмица всички фундаменти са в подкрепа на цената на петрола. Геополитическата криза с кюрдските бунтовници в Северен Ирак се задълбочава, а доларът отново е в близост до рекордните си дъна, което кара спекулантите да хеджират с изкупуване на стокови фючърси.
Евентуална турска военна операция срещу кюрдите в Ирак, накара инвеститорите да започнат презапасяване с петрол и търсенето скочи до небето. Пазарът се опасява от възможността за преустановяване на суровинните доставки от арабската страна в началото на зимния период.
Турският кабинет започна консултации с парламента за даване на разрешение за провеждане на военна операция. Турция е важен коридор за износа на иракски и каспийски петрол към Средиземноморието и Западна Европа.
Петролът успя да поскъпне с цели $8 или 10% за една седмица и заради стратегиите по ограничаване на валутния рискползвани от хедж-фондовете в САЩ. Златото по същата причина удари тази седмица 28-годишен връх.
News>bg,16.10.2007
Турският парламент ще гласува проекторезолюция, коята да разреши провеждането на военна операция срещу базирани по иракската граница бунтовници на Кюрдската работническа партия, съобщава АП.
Гласуването ще е тайно. Премиерът Реджеп Таип Ердоган е подчертал, че ако депутатите разрешат на военните да преминат иракската граница, Анкара няма да предприеме незабавни военни действия, а ще действа само при необходимост.
Иракското правителство от своя страна настоя Турция да не предприема въоръжени действия срещу сепаратистките кюрди, призававайки я за „дипломатическо решение".
Припомняме, САЩ, ЕС и Русия призоваха Турция да се откаже от намерението си военни действия, като подчертаха, че могат да последват санкции.
News>bg,17.10.2007
Президентът на Сирия Башар Ал-Асад е заявил, че Дамаск ще подкрепи Турция в евентуалните военни действия в северната част на Ирак, предаде АФП.
„ Ние подкрепяме решението на турското правителство да се бори срещу кюрдските сепаратисти".
Президентът на Сирия е направил изявлението преди турският парламент да гласува проекторезолюцията, която да разреши преминаването на границата с Ирак.
News>bg,17.10.2007
Арменският патриарх в Турция Месроб Втори се обяви срещу резолюцията, определяща като геноцид избиването на арменци в Османската империя през Първата световна война, предаде турската частна телевизия НТВ.Той дори обеща да се постарае текстът да не бъде одобрен от Камарата на представителите в САЩ, след като бе гласуван от комисията по външни отношения. Патриархът заяви, че арменската общност в Турция е против резолюцията, която била просто едно средство във вътрешната политика на САЩ. "Обезпокоени сме, че проектът ще се отрази отрицателно на турските граждани от арменски произход," коментира той.
в."Класа",15.10.2007
М. Игнатиу, в. "Етнос"
Комисията по външните работи на Камарата на представителите на американския Конгрес пристъпи към признаване на арменския геноцид, акт, който ще постави на голямо изпитание отношенията между САЩ и Турция, въпреки усилията на американското правителство и лично на президента Джордж Буш.
До преди приемането на резолюцията за признаването на арменския геноцид, опитни дипломати предупреждаваха, че турският министър-председател ще реагира остро и решително, ако избиването на арменците от османските турци бъде признато и от Камарата на представители на американския Конгрес. По-специално те изказваха опасения, че Ердоган ще даде нареждане за нападение срещу Северен Ирак с мотива, че "преследва кюрдски сепаратисти".
Джордж Буш се опита да убеди американските законодатели, като публично отправи призиви към Конгреса да отхвърли проекторезолюцията, в която се казва, че "геноцид е масовото избиване на арменците през второто десетилетие на миналия век".
Американско-турските отношения ще понесат щети, ако проекторезолюцията бъде приета, каза Буш и добави, че "подобно решение не дава правилен отговор на тези масови убийства, оставили дълбок отпечатък в историята".
В подкрепа на проекторезолюцията гласуваха 27 представители, а "против" се изказаха 21. Става дума за впечатляваща победа на арменската общност и за първи опит за признаване на едно от най-големите престъпления на 20 век.
По време на заседанието поддръжниците на признаването на геноцида акцентираха върху наглото поведение на армията на Османската империя, изтъквайки, че дълг на човечеството е да почете мъртвите арменци.
Привържениците на Турция безсрамно твърдяха, че признаването на геноцида "ще изложи на опасност американските войници, които се намират в Ирак". Това е безпрецедентно и недопустимо твърдение, като се има предвид, че Анкара отказа да помогне на Вашингтон във войната срещу Саддам, в резултат на което бе пропуснат "моментът" и бе дадено време на силите на иракския диктатор да се прегрупират.
Преди гласуването в комисията Ердоган изпрати послание до Вашингтон, че двустранните отношения ще понесат удар. "Връзките на САЩ с един от най-значимите им партньори в района ще отслабнат", каза той.
В същото време турският премиер оповести, че ще поиска от парламента да го упълномощи за евентуална военна операция срещу кюрдските сепаратисти в Северен Ирак. Белият дом предупреди Анкара да не нахлува. "Не считаме, че ще е най-добре за турската армия да нахлува в Ирак", каза говорителката на Белия дом Дейна Перино.
Въпреки противопоставянето на Белия дом, Ердоган заяви пред Си Ен Ен Тюрк, че ще внесе в парламента план за операция извън границите на Турция.
Москва призова Анкара да прояви сдържаност, а ЕС припомни необходимостта от зачитане на иракската териториална цялост.
Багдад се закани, че иракската армия и кюрдите в Северен Ирак ще отблъснат всяко нападение. За тежки загуби предупреди турската армия и управителят на Арбил, а лидерът на прокюрдската Партия за демократично общество Ахмет Тюрк призова правителството да предпочете политически и икономически средства пред военна инвазия.
Президентът Джордж Буш, държавният секретар Кондолиза Райс и военният министър Робърт Гейтс се опитваха до последния момент да предотвратят признаването на арменския геноцид от Комисията по външните работи с аргумента, че резолюцията ще взриви политиката на Вашингтон в Близкия Изток.
Седемдесет на сто от въздушните превози на САЩ към Ирак и 95 на сто от американските бронирани бойни машини минават през Турция, каза Робърт Гейтс. Буш предупреди, че арменската резолюция значително ще навреди на отношенията с един ключов съюзник. Кондолиза Райс от своя страна определи арменската резолюция като "проблематична за усилията на САЩ в Близкия Изток".
bgnewsroom>com,16.10.2007/ БТА.
Турските въоръжени сили и правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган са подложени на силен вътрешен натиск да предприемат решителни действия
Бунтовниците от Кюрдската работническа партия ПКК заявиха, че се насочват от планините в Северен Ирак към Турция и ще предприемат акции срещу политици и полицаи. Съобщението е направено в момент, когато Анкара търси одобрение от парламента за извършване на трансгранична операция срещу бази на бунтовниците от ПКК, намерили убежище в Северен Ирак. Според турските власти в района на Северен Ирак се укриват близо 3000 бунтовници.
Турските власти твърдят, че в северната част на Ирак хиляди бойци на ПКК са намерили убежище. Турските въоръжени сили се готвят да преминат границата, за да атакуват техните позиции.
Източникът на тази война е в Северен Кюрдистан (Източна Турция), партизаните не се насочват на юг (към Северен Ирак), се казва в съобщение на ПКК, публикувано и от информационната агенция Фърат и цитирано от Ройтерс.
"Партизаните заемат позиции, за да противостоят на атаките на турската държава. Ние ще осъществим още атаки срещу полицията. Организациите на Партията на справедливостта и развитието и на Народнорепубликанската партия в района са сред нашите цели", се посочва в съобщението.
Турските въоръжени сили и правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган са подложени на силен вътрешен натиск да предприемат решителни действия срещу ПКК след поредицата от нападения на терористичната организация, при които загинаха турски войници в Югоизточна Турция.
News-bg>com,14.10.2007
Гюл омъжи щерка си
Снайперисти и хеликоптери пазят сватбата
Дъщерята на турския президент Кюбра Гюл се врече във вярност на избраника си Мехмед Саръмермер пред 2000 гости, докато в същото време турската артилерия обстрелваше кюрдски позиции в Северен Ирак. Кумове на двойката бяха премиерът Реджеп Тайип Ердоган заедно с бившия и настоящия шеф на парламента Бюлент Арънч и Кьоксал Топтан. Младите бяха бракосъчетани лично от кмета на Истанбул Кадир Топбаш. Зетят на турския президент има мебелна компания.Изключителни мерки за сигурност съпътстваха събитието. Те бяха взети заради напрежението по границата с Ирак. Турските части изстреляха 7-8 снаряда срещу кюрдско село до браздата, но жертви няма, съобщи АФП. Анкара продължава да струпва аскер по границата и вече има около 200 000 бойци контингент. Силите за сигурност на местните кюрдски власти в Северен Ирак пешмергите също разполагат свои части там.За да се предотвратят евентуални инциденти на сватбата на Кюбра Гюл, бяха монтирани 114 камери в сградата за конгреси и представления в Истанбул, където беше събитието. Снайперисти бяха разположени по околните високи сгради, хеликоптери патрулираха по въздуха, временно бе закрита намиращата се наблизо спирка на метрото. Булката Кюбра бе с дълга бяла рокля, с втъкани османски мотиви и с покрита глава, според ислямските норми. Младоженецът Мехмед бе в тъмен костюм и бяла риза. Церемонията беше скромна, като се имат предвид ориенталските разбирания за сватба. Това беше по изричното желание на президента. Лидери от чужбина, чужди политици и дипломати не са били поканени, защото това щеше да изисква допълнителни мерки за сигурност. Младоженската двойка се появи в салона, украсен с бели рози, под звуците на музика, която била съчинена от тях. Имаше и лазерни ефекти. Премиерът връчи брачния документ на Кюбра, което е символ на традицията, че жената е пазителка на семейното огнище. След това младоженците бяха поздравени от гостите, които ги даряваха със злато и скъпоценности. Количеството зависеше от това колко близки са до двойката. После влюбените, родителите и сватовете се ръкуваха поотделно с всички гости. Междувременно в. "Миллиет" пусна интервю с шефа на генщаба ген. Яшар Бююканът, в което той обясни, че отношенията между Анкара и Вашингтон ще "претърпят безвъзвратни щети във военната област", ако Конгресът приеме резолюцията, определяща като геноцид убийствата на арменци през Първата световна война. Турският министър на външната търговия Кюршад Тюзмен отмени вчера посещението си в САЩ.
в."Стандарт нюз",15.10.2007
Турция е готова да плати всяка цена на трансгранично военно нахлуване в Ирак, заяви пред репортери премиерът Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от АП. Това бе отговор на въпроса за последиците от офанзивата, която вероятно ще обтегне отношенията със САЩ и с Ирак. "Може да има доводи за и против, но е важен интересът на нашата страна", посочи Ердоган. Той потвърди, че се извършва подготовка, за да се реагира веднага при одобрение на решението от парламента, защото нямали "търпение" да губят повече време. Ердоган заяви, че Турция от дълго време иска сътрудничество с Ирак и САЩ, но досега не са били взети енергични мерки за ликвидиране на считаните от Турция за бунтовници кюрди от ПКК в Ирак. Турският премиер посочи, че последното споразумение с Ирак за борба срещу тероризма в момента не е валидно, защото не е одобрено от иракския парламент. "Ако има терористи, които се укриват и нападат Турция от иракска територия и ако Ирак не прави нищо, тогава ние трябва да направим нещо", оправда решението Ердоган.
в."Стандарт нюз",13.10.2007
САЩ и Турция влошиха отношенията си след приета резолюция
Комисията по външни отношения на американската Камара на представителите одобри вчера резолюция, в която масовите убийства на арменци от турци са окачествени като геноцид. В подкрепа на документа се обявиха 27 конгресмени, 21 бяха против. По време на заседанието поддръжниците на резолюцията акцентираха върху наглото поведение на армията на Османската империя, като изтъкнаха, че дълг на човечеството е да почете мъртвите арменци, пише гръцкият в. “Етнос“.Най-вероятно текстът ще бъде гласуван от пълния състав на камарата в средата на ноември. Сенатът също обмисля подобна резолюция, но и двата документа имат чисто символичен характер и не изискват подписа на президента. Въпросът за арменския геноцид е отдавнашна тема в Конгреса, с която са се сблъсквали президенти и от двете партии в САЩ, припомня в. „Ню Йорк таймс“. Роналд Рейгън е единственият, който публично нарича масовите убийства геноцид, но следващите умишлено избягват термина. Дебатите се разгорещиха през 2000 г., когато подобна резолюция бе одобрена от комисия на Долната камара, пише изданието. Но тогава Бил Клинтън успя да убеди председателя на камарата да не внася текста за гласуване. Президентът Джордж Буш, държавният секретар Кондолиза Райс и военният министър Робърт Гейтс се опитваха до последния момент да предотвратят признаването на арменския геноцид с аргумента, че резолюцията ще взриви политиката на Вашингтон в Близкия изток. Председателят на Долната камара Майк Пенс, републиканец от Индиана, който в миналото е подкрепял такава резолюция, гласува „против“, съобщи „Ню Йорк таймс“. Той обяснява промяната в позицията си с натиска, упражнен от Буш върху него, а после добавя: „Все още смятам, че е коректно да се употребява терминът геноцид, просто сега не е подходящият момент.“„Глухи за призивите“Турският президент Абдулах Гюл осъди резолюцията с думите: „За съжаление някои политици в САЩ се оказаха глухи за призивите да проявят разум и отново се опитаха да жертват големите проблеми за дребни вътрешнополитически игри.“ Той определи решението на комисията като "неприемливо" и изтъкна, че то няма никаква валидност или значение за турския народ. Турското правителство, което било "поразено" от вота, призова Долната камара на Конгреса да не дава ход на текста, съобщиха световните агенции.В Истанбул вчера се състоя голяма антиамериканска демонстрация във връзка с гласуваната резолюция.Президентът на Армения Роберт Кочарян приветства усилията за признаване на геноцида над арменците, съобщи ИТАР-ТАСС. Признаването на историческата несправедливост не може да навреди на двустранните отношения между САЩ и Турция, смята Кочарян. Според него най-простата формула е Ереван и Анкара да започнат диалог без предварителни условия – нещо, което Армения предлага на Турция от 15 години.Заместник-държавният секретар на САЩ Никълъс Бърнс призова Турция да не предприема "конкретни" действия в отговор на резолюцията. 1,5 милиона избитиТурция отхвърля твърденията за геноцид над арменците в Османската империя в периода 1915-1917 г. Ереван твърди, че около 1,5 милиона арменци са загинали при масовите кланета. Анкара от своя страна посочва, че около 300 хиляди арменци и най-малко още толкова турци са били убити при вълненията, предизвикани от въстанието на арменците, които се включили на страната на руската армия във войната.Турция влоши военните си отношения и с Франция, след като френският парламент гласува през 2006 г. отричането на арменския геноцид да бъде обявено за престъпление.
в."Класа",2007-10-11
Турция обяви, че отзовава своя посланик във Вашингтон в отговор на приетата от Комитета за международни отношения на Камарата на представителите на САЩ резолюция за признаване на геноцида над арменците в Османската империя, предаде телевизия NTV.
Очаквайте подробности.
Турският президент Абдуллах Гюл осъди резолюцията на Комисията по външните отношения към американската Камара на представителите, в която масовите убийства на арменци от османските турци са признати за геноцид.
За съжаление някои политици в САЩ се оказаха глухи за призивите да проявят разум и отново се опитаха да жертват големите проблеми за малки вътрешнополитически игри, отбеляза Гюл.
Той определи решението на комисията като "неприемливо" и изтъкна, че то няма никаква валидност или значение за турския народ.
Председателят на Националното събрание на Армения Тигран Торосян изрази благодарност към американските конгресмени за одобряването на резолюцията.
Изразяваме благодарност към колегите от Конгреса, които проявиха високи морални качества и без да се поддават на различен натиск, гласуваха резолюцията, заяви Торосян на извънредно заседание на парламента.
Комисията по външни отношения на американската Камара на представителите одобри резолюцията като в подкрепа на документа се обявиха 27 конгресмени, 21 бяха против.
По-рано президентът Джордж Буш се противопостави на тази стъпка и предупреди, че тя може да нанесе сериозни щети на отношенията с Турция и да подкопае американската политика в Близкия изток и военната операция в Ирак, където американските сили зависят от транспорта на оборудване и други доставки през Турция.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси смята да предложи резолюцията за гласуване пред пълния състав на Камарата, но все още не е определена дата, съобщиха от офиса й.
Сенатът също обмисля подобна резолюция, заклеймяваща като геноцид убийството на над един милион арменци между 1915 и 1923 г.. И двата документа имат чисто символичен характер и не изискват подписа на президента.
Турция отхвърля твърденията за геноцид над арменците в Османската империя. Арменската страна твърди, че около 1,5 мил. арменци са загинали при масовите кланета.
Анкара от своя страна посочва, че около 300 хил. арменци и най-малко още толкова турци са били убити при вълненията, предизвикани от въстанието на арменците, които се включили на страната на руската армия във войната.
Държавният департамент на САЩ изрази съжаление заради приетата от комисията към Камарата на представителите резолюция.
Правителството продължава да се противопоставя енергично на тази резолюция, която може само да навреди на отношенията между САЩ и Турция и на американските интереси в Европа и Близкия изток, допълни той.
Зам.-държавният секретар на САЩ Никълъс Бърнс призова Турция да не предприема "конкретни" действия в отговор на резолюцията, предаде Ройтерс.
Асошиейтед прес съобщи, че американската администрация ще се опита да упражни натиск върху лидерите на демократите, за да не бъде насрочвано гласуване на проекторезолюцията в Камарата на представителите. Ако текстът бъде внесен за гласуване от целия състав на Камарата, се очаква той да бъде приет, отбелязва АП.
Приемането на резолюцията стана в момента, когато турският премиер Реджеп Тайип Ердоган потвърди, че правителството му изготвя план за получаването на одобрение от парламента за военна операция в Северен Ирак за ликвидиране на кюрдски бунтовници.
Последователно и Държавният департамент, и Белият дом официално предупредиха Турция да не предприема военно навлизане в Северен Ирак в отговор на трансграничния обстрел на кюрдските сепаратисти.
Българският парламент обсъжда миналата година проекторешение за признаване на геноцида над арменците в Османската империя през периода 1915-1922 г. С 56 гласа "за", 81 "против" и 33 "въздържали се" Народното събрание отхвърли проекторешението, което бе внесено от депутати от групата на "Атака", които поискаха 24 април да бъде обявен за ден на възпоминание на жертвите.
Парламентарна комисия в САЩ прие закон за арменския геноцид от 1915 г.
© Blogger template The Beach by Ourblogtemplates.com 2009
Back to TOP