Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и
един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство!

Orient Radio Bg Online / Canli

ЕС е доволен от победата на Ердоган

Първите реакции в ЕС след изборите в Турция са по-скоро положителни, коментира Дойче веле. Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу поздрави Ердоган с неговата "забележителна победа".
В поздравлението си Барозу припомня, че Ердоган лично се е ангажирал с трайните процеси по сближаването на Турция с ЕС. За Евросъюза най-важното сякаш е, че тези избори най-после отминаха.

Защото през последните месеци Брюксел констатира, че темпото на реформи в Турция видимо спада. Една от причините беше тъкмо предизборната борба.

Люксембургският външен министър Жан Аселборн смята, че след безусловната победа на Ердоган Турция отново ще се ангажира по-активно в преговорите с Евросъюза.

"Според мен много позитивно е, че политическата ситуация е ясна. След победата си министър-председателят Ердоган обяви, че ще продължи по пътя към Европа. Надявам се, че това ще му се удаде."

Европейската народна партия, която обединява християндемократите и консерваторите в Европарламента и по принцип е скептично настроена към приемането н Турция в ЕС, определи партията на Ердоган като "надеждна политическа сила с ясна европейска ориентация".

Австрийската външна министърка Урсула Пласник, която навремето беше сред най-убедените противници на преговорите с Турция, сега очаква от Анкара повече динамика и амбициозност.

"В лицето на Турция ние имаме един много близък партньор и се надяваме, че страната ще продължи успешно да се модернизира, че ще заживее с европейските ценности и ще ги наложи във всекидневието си. Досегашното правителство даде своя принос в това отношение и може да продължи усилено по същия път и в бъдеще."

В Брюксел очакваха победата на Ердоган. Досегашният, а най-вероятно и бъдещ премиер за ЕС е единственият приемлив партньор в европреговорите. Ердоган трябва да има предвид обаче, че настроението в ЕС се промени. Привържениците на турското еврочленство днес са по-малко, отколкото навремето.

Новият френски президент Никола Саркози например многократно обяви, че е против приемането на Турция. Германската канцлерка Ангела Меркел също, макар досега да казва, че договореностите трябва да бъдат спазени. Тоест, тя не възразява срещу преговорите с Турция, но в същото време положи усилия да бъде вдигната летвата.

Понеже Турция все още отказва да отстъпи за присъединяването на Кипър към митническия съюз, Ангела Меркел подкрепи групата, която блокира отварянето на нови преговорни глави с Турция и приключването на вече отворените. Сега Евросъюзът очаква от Анкара ратифициране на Протокола от Анкара за Кипър и нови стъпки към разширяването на свободата на мнението и вероизповеданието.
(news>bg,24.07.2007)

Публикуване на коментар

StatCounter

Our Blogger Templates

  © Blogger template The Beach by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP