29. 08. 2008
Турската дипломация активизира усилията си за реализирането на идеята за създаване на „Кавказки клуб”. Тя бе официално лансирана от премиера Реджеб Ердоган по време на посещението му в Москва и Тбилиси, осъществено непосредствено след прекратяването на огъня между армиите на двете държави. В тази светлина беше проведена среща между главния секретар на турското министерство на външните работи Юнал Чивек и руския заместник-външен министър Владимир Титов (бивш посланик в София). Пред турския вестник „Радикал” представител на руската страна пояснява, че става въпрос за турско предложение, което ще бъде обсъдено много внимателно. В същото време в Анкара заявяват, че не става въпрос за формирането на „съюз”, а за инициатива за сътрудничество, която да открие допирните точки в интересите на всички държави от региона.
Наблюдатели отбелязват, че създаването на международноправен субект, наречен „Кавказки съюз”, практически е невъзможно, тъй като интересите на потенциалните участници са твърде различни и откровено противоречиви. Примери в това отношение са следните реалности: Турция е член на НАТО, Грузия се стреми към такъв статут, но в същото време е във война с Русия, Армения и Азербайджан също са в състояние на война, а Анкара не поддържа дипломатически отношения с Ереван. На практика реалното състояние на политическата обстановка в Кавказ е израз на амалгама от скрити противопоставяния и открити военни конфликти. Следователно стремежът за изграждането на регионален съюз в контекста на правоспособен международноправен субект е пълна илюзия.
Идеята на Анкара е да се започне серия от посредничества от страна на държави от региона, които са в състояние да допринесат за преодоляването на пъзела от конфликти. Например, според руско официално лице, Москва би могла да се нагърби да придвижи напред спрените преговори между Армения и Азербайджан по спорния анклав Нагорни Карабах.
На този етап Баку е отговорило положително на създаването на своебразен регионален „клуб”, който със собствени сили да разреши или поне да се опита да разреши натрупаните конфликти в Кавказ. Според вестник „Заман”, близък до управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието, в Москва гледат благосклонно на турските идеи. Доказателство в това отношение е фактът, че именно по тези идеи ще говорят идния понеделник турският външен министър Али Бабаджан и неговият руски колега Сергей Лавров, който се очаква да посети Анкара. Предвидено е руският първи дипломат да внесе допълнителни детайли за формирането на регионалната структура, в която се предвижда да влязат Русия, Турция, Грузия, Армения и Азербайджан.
Първите арменски отзиви, макар и неофициални, също са окуражителни. В статия, отпечатана в западен вестник, бившият външен министър на Ереван Уртан Оксаниян твърди, че създаването на регионален съюз за сигурност между Армения, Азербайджан, Грузия, Русия, Турция, Европа и САЩ би създало много добра предпоставка за изграждането на неутрален Кавказ. Според арменския общественик той ще бъде от полза на всички. Оксаниян отбелязва, че идеята не е нова. Тя е била лансирана в региона още през 1999 г., а Турция сега единствено я поставя отново на вниманието на местната и световната общественост. В тази връзка бившият дипломат номер едно в Еревен отстоява тезата, че своеобразен прототип би могла да бъде Организацията за черноморско икономическо сътруничество (ОЧИС). Все пак бившият арменски политик изразява съжаление, че въпреки очевидните й функции за сътрудничество и респективно за добросъседство, Турция не е отворила границите си с неговата родина, независимо от обстоятелството, че и двете държави са членки на ОЧИС. Въпреки това, според Оксаниян, предложението за създаване на нова регионална структура с подобни функции е възможност, която не трябва да бъде пропусната. Най-малкото поради това, че създаването на такъв „клуб” ще бъде придружено от засилени контакти на дипломатическо равнище, които ще са от голяма полза за разведряването на обстановката в региона след руско-грузинските военни действия.
Трудно предвидим е краят на тази политическа инициатива на Анкара. Арменският дипломат уместно напомня, че и до този момент съществуват международни организации, които – ако бяха по-ефективни, биха могли да намалят напрежението във взривоопасния кавказки регион. Тук възелът от конфликти е толкова силно заплетен, че нормалната човешка логика би квалифицирала усилията на турското МВнР като напразни и излишни. Все пак, често зад външно изглеждащото алогично, могат да бъдат постигнати „пробиви”, стига да е налице общата воля. Така всеки опит за омиротворяването на размирния Кавказ е добре дошъл.
Inform